Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Artan Tepkiler Sebebiyle “Barbie” Plastic Surgery Uygulaması App Store’dan Kaldırıldı

Artan Tepkiler Sebebiyle “Barbie” Plastic Surgery Uygulaması App Store’dan Kaldırıldı
Buğrahan Ceylan

Mobil uygulama denildiğinde ilk akla gelen Apple‘ın App Store mağazası, kullanıcıların bir Twitter kampanyasıyla başlattığı yoğun şikayetler üzerine uygulama mağazasından Barbie-inspired-Plastic Surgery adındaki bir uygulamayı kaldırdı.

Bir hafta önce kullanıcıların indirebilmesi için markete girmiş olan uygulamada, kullanıcılar uygulamanın sunduğu adımları izleyerek Liposuction (yağ aldırma) işlemini gerçekleştirebiliyordu. Fakat yalnızca 9 yaş sınırı bulunan ve yağ aldırma işlemi öncesinde “kilo veremeyen ve şanssız bir genç kız” olarak tanımlanan deneğe yağ aldırma işlemi ile zayıflatılması sağlanan uygulama pek çok kişi tarafından tepki gördü.

Liposuction işlemi sırasında kullanıcıyı pek çok belirsiz işlem yapmaya yönlendiren ve bir cerrah bıçağı aracılığıyla derin kesikler açarak fazla yağların çıkarılmasını gösteren uygulama, kontrolsüzce sunulmuş olan bu işlemi “Barbie” isimli talihsiz genç kız görselinin “problemli bölgelerinde” uygulanmasını sağlıyor.

barbir_lipo

 

Uygulamanın App Store içindeki açıklama ise oldukça sorgulanabilir cinsten: “Uygulamada gördüğünüz bu talihsiz kız fazla kilolarından oldukça şikayetçi, üstelik hiç bir diyet ve egzersiz ona yardımcı olamamaktadır. Kliniğimiz sayesinde bu kız, yağ aldırma işlemini gerçekleştirerek ince ve güzel bir hale gelebilir. Bunun içinse tek yapılması gereken bir kaç kesik atmak ve fazla yağları dışarı çıkarmak. Ameliyata başlayalım mı doktor?”

İçeriği sebebiyle 9 yaş sınırının yeterli olmadığı şikayetlerine maruz kalan Apple’ın dünyaca ünlü servisi iTunes bu sebeple uygulamayı kaldırmak zorunda kaldı. Twitter aracılığıyla oldukça hızlı bir şekilde retweet’lenen şikayetler bir kaç saat sonra dikkate alındı.

Submit a Comment