Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Audi Otomotiv Sağlığı Teknolojisi Üzerine Çalışmaya Başladı!

Audi Otomotiv Sağlığı Teknolojisi Üzerine Çalışmaya Başladı!
Kubilay Han Uluerim

Alman otomobil firması Audi AG araba kullanırken kişinin sağlığını düşünen “otomotiv sağlığı” teknolojisi üzerinde çalıştığını duyurdu. Audi, sağlık sektöründe dijital teknolojiler üreten firmaları destekleyen Berlin’s Flying Health Incubator‘ın üyesi olarak Audi Fit Driver sistemini geliştiriyor. Bu sistemin giyilebilir teknolojiler ve araba sensörlerini birleştireceği söyleniyor.

“My Audi cares for me (Audi’m bana bakar)” mottosuyla yola çıkan otomotiv devi, Audi Fit Driver’ın sürücüleri ulaşacakları istikamete kadar daha sağlıklı ve rahatlamış şekilde götüreceğini belirtiyor. Arabanın sensörleriyle beraber çalışan giyilebilir teknolojilerin kalp ritmi ve deri sıcaklığı ölçeceği, araba sürüşü, nefes ritmi, hava ve trafik durumu gibi verilen de bunu destekleyeceği vurgulanıyor. Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre arabanın sistemi bu verileri kullanacak ve sürücüyü rahatlatacak, hatta hayatını kurtaracak. Bunu başarmak için koltuk masajı, yeterli havalandırma, aydınlatma ve acil durum freni gibi özellikler kullanılacak. Son olarak sürüş sırasında videolu nefes egzersizleri ile stres seviyesini düşürmek veya trafiğin yoğunluğuna göre sürücünün mola vermesini tembihlemek gibi özelliklerin de eklenmesi düşünülüyor.

Audi Fit Driver şimdilik hazır olmaktan çok uzak olsa da konsept arabalar üzerinde denemeler yapılıyor. Geliştiriciler ise sağlık üzerinde yaratmak istedikleri etki konusunda çok ciddiler.

“Sağlık ve zindelik daha önce olmadığı kadar hayatımızda önemli bir yet etmeye başladı. Tamamiyle bağlantılı araba sayesinde bu ihtiyacı sürüş sırasında karşılamak için yer ve zaman yaratıyoruz. Otomotiv sağlığı dijitalleşmenin bize açtığı muazzam kapılardan biridir.”

– Audi AG Yönetim Kurulu Üyesi Dietmar Voggenreiter

 

Submit a Comment