Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Avustralya, Doz Aşımı Ölümlerini Engellemek İçin Dijitale Başvuruyor

Avustralya, Doz Aşımı Ölümlerini Engellemek İçin Dijitale Başvuruyor
Kubilay Han Uluerim

Avustralya’daki Victoria Hükümeti, ilaç doz aşımından ölümleri azaltmak için gerçek zamanlı reçeteli ilaç gözlem sistemini tanıttı.

Doz aşımı nedeniyle 2009-2015 yılları arasında 376 ölüm yaşandığı belirtiliyor. Bu ölümlerin %82’sinin ise Xanax ve Valium gibi anksiyete ilaçlarından kaynaklandığı vurgulanıyor.

İlaç gözlem sisteminin, önümüzdeki 5 sene içerisinde Victoria’da 90 kişinin yaşamının kurtaracağı söyleniyor. İlaç doz aşımlarının temel sebebinin, kişilerin birden fazla doktor ve eczaneden alışveriş yapması olduğu belirtiliyor. Açıklananlara göre, merkezi gözlem sistemi kişilerin alışkanlıklarını tespit edebiliyor.

“Bu teknoloji, reçeteli ilaçları yanlış kullanan kişileri tespit etmemizi sağlayacak. Bu sayede gerekli desteği ve tedaviyi alarak, bağımlılıklarını yenebilecekler.” diyor Victoria Ruh Sağlığı Bakanı Martin Foley.

Gerçek zamanlı gözlem sistemi, 1900 pratisyen hekim kliniğinin, 1300 eczanenin ve 200 hastanenin, ilaç arayan kişileri tespit ve kontrol etmesini sağlayacak. Bunun için, reçete yazılmadan veya ilaç verilmeden önce yerinde kontrol yapılacak.

Submit a Comment