Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

RapidRx ile Cepten Reçete Almak Mümkün

RapidRx ile Cepten Reçete Almak Mümkün
Kubilay Han Uluerim

Amerikan IT şirketlerinin öncülerinden Saince Health Tech, cep telefonu üzerinden elektronik reçete almayı sağlayan uygulaması RapidRx’i Haydarabad, Hindistan’da kullanıma sundu.

Şirketin CEO’su Raghuvir Vedantham’ın yaptığı resmi açıklamaya göre, bu yeni uygulamayı kullanan doktorlar, hastane, klinik ve bakım evinde kalan veya tele-tıp hizmetinden faydalanan hastalara elektronik reçeteler yazabilecek.

Raghuvir, “Sağlık hizmetleri uygulamalarının bir doktorun gözetimi ve ortaklığıyla kullanılmasının en iyi sonucu vereceğini düşünüyoruz. Uygulamanın en önemli özelliği, Hindistan’da kullanılan 26.800 lisanslı ilacın veri tabanına erişebilmesi.” diyerek RapidRx’in öneminden bahsediyor.

Açıklanana göre, projenin geliştirilmesini teşvik eden etkenlerden biri de ülkedeki doktorların ve hastaların çoğunun akıllı telefon kullanması, fakat düzgün çalışan bir hasta kaydı sisteminin bulunmaması. Bunun yarattığı en büyük problem ise, hastaların daha önceden kullandığı ilaçların türünü/miktarını bilememek ve nihayetinde hastanın doz aşımından tıbbi rahatsızlıklar yaşaması. RapidRx, bu sorunu çözmek için hasta ve doktorun erişebileceği bir kayıt sistemi kullanıyor. Bu sayede, hastanın kullandığı ilacın türü, miktarı, günü ve saati sürekli kaydediliyor.

Submit a Comment