Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bazı Mobil Sağlık Uygulamalarının Yararından Çok Zararı Olabilir

Bazı Mobil Sağlık Uygulamalarının Yararından Çok Zararı Olabilir
Berna Yaran

Mobil sağlık uygulamaları harika olabilir. Bu uygulamalar adımları sayabilir, kalori hesabını yapabilir veya bazı belirtiler hakkında temel bilgiler sağlayabilirler. Fakat bazı uygulamaların yararından çok zararını görebilirsiniz.

Bütünleyici tıp alanında uzman olan Dr. Daniel Neides, kullanacağımız mobil sağlık uygulamasını seçmeden önce  araştırma yapmamız gerektiğini söylüyor. Uygulamayı indirmeden önce bazı bilimsel kanıtların olmasını, aksi taktirde hastalık verilerini alamayacağımız bilgiler indirmiş olacağımızı belirtiyor.

Amerikan Tıp Birliği Konseyi‘nin Bilim ve Kamu Sağlığı raporuna göre yaklaşık 97,000 tane indirilebilir mobil uygulama var. Problem şu ki; bunlardan çok azı Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmış ya da başka bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış.

images (2)

FDA araştırmacıları kalp monitörü veya bir stetoskop gibi araç gerektiren uygulamalardan kaçınmamızı öneriyor. Ayrıca, işitme testi yapmayı ya da kan oksijenini ölçmeyi iddia eden uygulamalardan da uzak durmamız gerektiğini belirtiyorlar.

FDA bazı uygulamalarda kan şekeri takibi, egzersiz miktarları ya da genel hasta eğitimi vermek gibi faaliyetleri onaylıyor. Bununla birlikte, Dr. Neides doktora gitmenin yerini alacak uygulama olmadığını söylüyor.

Peki biz bu uygulamaların hangisinin doğru olduğuna nasıl karar vereceğiz? Sağlımızı tehlikeye atmamak için, iyi bir araştırma yapmalıyız. FDA onayladığı uygulamaların listesini kendi sitesinde yayınlıyor. Araştırmalarımızda bu siteyi kullanmak daha güvenli adım atmamıza fayda sağlayacaktır.

Submit a Comment