Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mobil Uygulamalar Hastalık Önlemede İlk Savunma Hattı Olabilir

Mobil Uygulamalar Hastalık Önlemede İlk Savunma Hattı Olabilir
Alperen Sözen

Sağlık çalışanları kayıtları, hastalardan elde edilen bilgiler ve açık mesaj platformlarını ilk kez birleştiren bir mobil uygulama geliştirildi. mHero (mobil kahraman) adı verilen uygulama ani sağlık krizlerine ve doğal afetlere karşı hızlı cevap verebilmek üzere tasarlandı.

rapidpro

RapidPro isimli bir açık mesaj platformunu kullanan uygulama, Ebola gibi hastalıkların keşfiyle ortaya çıkarılan tetikleyici kelimeleri kullanarak bu alanda uzmanlaşmış profesyonelleri uyarıyor. Uygulama sayesinde profesyonellerin ulaştıkları hastalardan bilgi toplamaları ve gerçek zamanlı geri bildirimlerde bulunmaları da mümkün.

Uygulama Uganda’da bulundu ve geliştirildi. Yaklaşık bir ay önce, ülkede görülen Marburg virüsü salgınında kullanılan uygulama, profesyonelleri haberdar ederek salgının büyümesini önlemeye yardımcı oldu.

Uganda Sağlık Bakanlığı tarafından çok yakında tüm ülkeye yayılacak uygulama, hasta kayıtlarının gizliliğini ihlal etmeyecek şekilde düzenlenmiş durumda. Uygulama, Uganda’lılar tarafından geliştirilmesine rağmen Batı Afrika ülkelerinde de kullanılacak. Bu uygulamayla birlikte, mobil uygulamaların önleyici sağlık hizmetlerinde salgınlara ve felaketlere karşı ilk savunma hattı olarak kullanılabilmesinin de önü açılacak.

Dijital sağlık alanının özellikle önleyici sağlık hizmetlerinde kullanımına en güzel örneklerden biri mHero olabilir. Uganda’nın bu başarısı, büyük yatırımcıların dijital sağlık sektöründeki potansiyeli kavramasına yardımcı olacak gibi görünüyor.

Submit a Comment