Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple Dijital Sağlık Sektöründe Hırsla Büyürken Gliimpse’i Satın Aldığını Duyurdu

Apple Dijital Sağlık Sektöründe Hırsla Büyürken Gliimpse’i Satın Aldığını Duyurdu
Kubilay Han Uluerim

Apple’ın sağlık sektöründeki hırsı büyümeye devam ediyor. Fast Company’nin elde ettiği bilgilere göre kişisel sağlık şirketi Gliimpse sene başında Apple’ın dijital sağlık ekibi tarafından satın alınmış. Bu olay aylar önce gerçekleşse de Apple konu hakkında sessiz kalmayı tercih etmiş. Zira firma yetkilileri “Apple ara sıra küçük teknoloji şirketlerini satın alır fakat genellikle amacımız ve planlarımızdan bahsetmeyiz” diyor.

Firmanın kurucularından Anil Sethi’nin LinkedIn sayfasına göre Gliimpse pek çok şirket gibi kişisel ihtiyaçtan doğmuş. Kız kardeşinin meme kanseriyle mücadelesini izleyen Sethi bu konularda veri toplamanın ne kadar zor olduğunu farketmiş.

“Bir sağlık hizmeti tüketicisi olarak gittiğim her yerde ekmek kırıntılarından bir iz bırakıyorum ama kendi verilerime kolayca erişemiyorum ve onları paylaşamıyorum. Obamacare doktorları ve hastaneleri federal olarak bize ilaç, labortuvar, alerji vb. konularda veri vermeye mecbur bırakan sistemlerden biri. Lakin hâlâ tüm doktorların ortak kullandığı bir elektronik sağlık kaydı sistemi yok. Daha kötüsü binden fazla sistem içinde birbiriyle uyumlu yaygın bir dosya formatı bile yok.”

– Gliipmse Kurucularından Anil Sethi

Bu gelişmede göze batan önemli bir husus da Gliimpse’in kanser ve diyabet gibi hastalıklara yönelik olması. Apple’ın yakın zamanda Tip 1 diyabet hastası gençler için HealthKit ile mobil uygulama geliştiren uzman bir pediatrik endokrinolojisti ekibine kattığını hatırlıyoruz. Bu da bize firmanın kronik hastalıklar üzerine yapacağı çalışmaları arttıracağı sinyalini veriyor.

Submit a Comment