Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yaşlı Hastaları Doktorla Buluşturmanın Kolay Yolu

Yaşlı Hastaları Doktorla Buluşturmanın Kolay Yolu
Ceren Gülpınar

Sizden daha yaşlı birini doktora götürmek zor bir karar olabilir. Onlar seslerini titreterek iyi olduklarını söyleseler de küçük öksürükleri aslında bir bronşit başlangıcı ya da bir kalp hastalığı belirtisi olabilir. Bu yalnızca onları ikna etmeyle ilgili bir soru değildir aynı zamanda yaşadığınız dünyadaki yolu yarılamış yaşlı birinin sağlığıyla ilgilenme endişesidir.

Bir kolejin 3’lü takımları kendi ailelerinde yaşadıkları bu tarz sorunlardan yola çıkarak bir çözüm geliştirdi: UberHealth. Nisan ayında lansmanı yapılan bu uygulama yaşlılar için komple bir bulut ve mobil tabanlı koruyucu sağlık paketleri öneriyor. İlk cevabı oldukça pozitif bulunan UberHealth sağlık paketlerinin ailelere tanıtımı her geçen gün daha da artıyor.

Hindistan’da aileleri sağlıklı olmaları için ikna etmenin bir yolunu bulmak ve onların sağlık durumlarının takibini uzaktan yapabilmek çok zor. UberHealth ise tam anlamıyla sorunun çözümü. İnsanlar bir kez sağlık paketine dahil olduklarında onlarla ilgili tüm test, sürdürülen sağlık kayıtları, fatura bilgileri online olarak izleniyor ve kayıtları tutuluyor.

En önemli ve kritik gerekliliklerden biri doktor konuşması. Eğer hasta doktora görünme konusunda gönüllüyse, genellikle doktora gidebileceği bir aracı olmuyor. UberHealth hastanın doktor randevusuna götürmesini sağlaması için götürecek araca bir mesaj gönderiyor ya da gönderilen mesajla doktorun eve gelmesi sağlanıyor.

UberHealth

 

Çocuklar, bu hizmeti aileleri için ödemeyi kabul ettiklerinde ve bu hizmetten ailelerinin yararlanması konusunda onları ikna ettiklerinde aileleri çocukları tarafından önemsendiğini düşündüğü için mutlu oluyorlar. Hindistan’da toplum arasında yaşlıların “Oğlum/kızım benim sağlığım için bir hizmet sunuyor.” cümleleriyle uygulamanın tanıtımı hızla yayılıyor.

UberHealth uluslararası bir plan olma yolunda Hindistan’da her geçen gün daha da yayılıyor ve daha çok insana ulaşıyor. Öncelikle aileleri yalnız yaşayan insanları düşünerek başlatılmış bu uygulama, şimdilerde kendisi için kullanmak isteyen pek çok kişi tarafından talep görüyor. Uygulamanın sağlayıcıları ise bunu tüm ailelere yaymanın onların vizyon ve felsefesine aykırı olmadığı görüşünde. Onlar hizmet anlayışlarını yalnızca sağlık hizmeti olarak değiştirmek istiyorlar.

 

 

Submit a Comment