Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Handyscope ile Sağlıkta Pratik Bir Uygulama

Handyscope ile Sağlıkta Pratik Bir Uygulama
Buğrahan Ceylan

Mobil uygulamalar ve yeni dijital çözümlerin sunduğu maliyetler, eski sistemlere göre genelde çok daha uygun olabiliyor. Maliyetin düşük olması ise, bu yeni dijital çözümlerin tercih sebebi olmasını sağlıyor. Sağlık sektörü içinde pek çok örneği bulunan bu akıma bir yenilik de dermatoloji alanından gelmektedir.

Akıllı telefonlar için üretilen yeni aparat ve uygulamalar sayesinde pek çok işlemin daha pratik ve kolay olduğundan bahsetmiştik. Handyscope isimli bir deri görüntüleme sisteminin iPhone cihazlara uyumlu hale getirilmesiyle dermatoloji alanı da yeniliklerden geri kalmadığını göstermiş oldu.

Özellikle cilt üzerinde bulunan riskli lekelerin incelenmesinde kolaylık sağlayan handyscope, neredeyse tüm iPhone cihazlarla uyumlu olarak çalışabiliyor. Akıllı telefonun kamera sistemine entegre edilen Handyscope, barındırdığı özel lens ve aydınlatma sistemi sayesinde, riskli lekelerin yüksek çözünürlüklü görüntülerinin alınmasına olanak tanıyor. Elde edilen görüntüler, arşivlenebiliyor, şifrelenebiliyor. Böylece hem gizlilik açısından güvenlik önlemi alınmış oluyor hem de bu lekelerin tanımlanmasındaki süreç çok daha iyi gözlemlenebiliyor.  En büyük avantajlarından bir tanesi ise, bu görüntülerin ihtiyaç duyulursa, farklı bir bakış açısı almak için doktorlar arasında hızlı ve şifrelenmiş bir şekilde gönderilebiliyor olması.

Teknoloji geliştikçe ve mobil cihazların kullanım oranları arttıkça, yalnızca sağlık sektöründe değil her alanda bu tür gelişmeler yaşanmaktadır.

Comments

Submit a Comment