Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Birleşik Krallık Grip Aşısı Randevuları İçin Mobil Uygulama Kullanmaya Başladı

Birleşik Krallık Grip Aşısı Randevuları İçin Mobil Uygulama Kullanmaya Başladı
Kubilay Han Uluerim

Londra merkezli sağlık teknolojileri şirketi iPLATO, 2016-2017 Kış mevsimi grip programı boyunca myGP mobil uygulamasını kullanacağını duyurdu. Uygulamanın kullanılmasının potansiyel olarak hasta alınımını arttıracağı ve erken müdahale neticesiyle tasarrufa yol açacağı öngörülüyor.

Yetkililerin açıklamalarına göre bu mobil uygulama sayesinde grip aşısı zamanı gelen hastalar genel pratisyenler tarafından tespit edilebilecekler. Tespit edilen hastalara bir SMS yollanacak ve aşı randevusu almaları için uygulamayı telefonlarına indirmeleri istenecek. Projenin temel hedefi ise Birleşik Krallık’ın %18-20’sini oluşturan ve büyük risk altında olan 65 yaş üstü bireyler, hamileler, çocuklar ve kronik rahatsızlığa sahip yetişkinler.

mygp

Hastaların dijital sağlık planları sayesinde kendilerine daha iyi bakmalarına yardım eden uygulama, anında grip aşısı randevusu almayı sağladığı için Birleşik Krallık’ta bir ilki gerçekleştirecek. Kullanıclar genel pratisyenlerde kayıtlı olan numaralarıyla istedikleri zaman aşı talebinde bulunurken WhatsApp benzeri bir mesaj sistemiyle de iletişim kurabilecekler. Ek olarak uygulamanın içinde ilaç kullanımını hatırlatan, kilo ve kan basıncı takibi yapan aygıtlar da bulunuyor.

“Araştırmaya göre hiçbir elektronik kanaldan SMS kadar hızlı geri dönüş almıyoruz. İnsanların %53’ü SMS mesajlarına 60 dk içinde geri dönüyor. Cep telefonu kullanımı sosyo ekonomik durum ve yaşın ayırdığı grupları birleştiriyor. Zira 65-74 yaş arası 10 kişiden 8’i cep telefonu kullanıyor.”

– iPLATO CEO’su Tobias Alpsten

 

Kaynak:

Submit a Comment