Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

3D Yazıcılarla Yakında Yapay Organ Nakli Mümkün Olabilir

3D Yazıcılarla Yakında Yapay Organ Nakli Mümkün Olabilir
Buğrahan Ceylan

Bugün sağlık teknolojileri içinde 3D yazıcıların önemi günden güne artmaktadır. Bu özel yazıcılar, uygun maddeler kullanılarak istenilen özelliklerde 3 boyutlu modeller çıkartılmasına olanak sağlamaktadır. Hatta bu yazıcılar sayesinde yapay organ naklinin dahi mümkün olması beklenmektedir.

3d_trachea

3D yazıcılar aracılığıyla oluşturulmaya çalışılan yapay organ çalışmalarından bir tanesi de Luke’s and Roosevelt Hospital’da Dr. Faiz Bhora’dan geldi. Dr. Bhora ve araştırma ekibi bazı özel biyolojik materyalleri 3D yazıcılarda kullanarak yapay bir soluk borusu üretmeyi başardı. Tam olarak 15 dakika gibi kısa bir sürede üretilen bu soluk borusunun en önemli özelliği ise; hastaya nakil edildikten sonra büyümeye devam etmesidir. Bu sayede hasta ile uygun bir şekilde büyüme işlemini gerçekleştiren yapay organın yenisiyle değiştirilmesine de gerek kalmıyor.

Önümüzdeki birkaç yıl boyunca bu yapay organların hastaların tedavisinde kullanılması beklenmektedir. Hasta için üretilecek bu organların tam uyumluluk gösterebilmesi için; nakil yapılacak hastanın kendi hücrelerinin de kullanılması gerekmektedir.

Tek Doz Dijital’de 3D yazıcıların sağlık alanındaki kullanımları ile ilgili yazdığımız diğer yazılara ulaşabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Submit a Comment