Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bu Veriler Nereye Gidiyor?

Bu Veriler Nereye Gidiyor?

| On 22, May 2015

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte sağlık sektöründe de devrim niteliğinde yenilikler yaşandığı bir gerçek. Mobil sağlık sektörünün büyümesi ve dijital sağlık uygulamalarının çoğalmasıyla birlikte, veri güvenliğiyle ilgili sorunlar da gündeme gelmeye başladı. Bildiğiniz üzere mobil sağlık uygulamalarında hastalar, kendileriyle ilgili birçok kişisel bilgiyi sisteme girmek durumunda kalıyor ve bu da doğal olarak kullanıcıyı endişelendiriyor. Mobil sağlık sektörünün kalbi olarak kabul edilen bulut bilişim; kullanıcıların en çok güven problemi yaşadığı mecra. Soru şu: Bu bilgiler nerede toplanıyor, kimlere ulaşıyor?

Bu soruya cevap aranırken bir yandan da tartışmalar alevleniyor çünkü sağlık sektörünün hem hastalara hizmet verip hem de veri gizliliğini nasıl sağladığı tam bir muamma. Mobil sağlık uygulamalarının kişisel verileri kaydettiği ve depoladığı kaynakların üçüncü parti uygulamalara açık olması da bu güvenlik sorunsalını ayyuka çıkarıyor. Hastalar verilere ulaşmak için daha gerçek zamanlı uygulamalar kullanmayı arzu ederken bir yandan da paylaştıkları bilgilerin saklanmasıı ve korunması konusunda daha fazla güvenlik önlemi alınmasını talep ediyorlar.  Pricewaterhouse Coopers’ Health Research Institute bu güvenlik sorunsalını ele alarak bir araştırma yapmış ve biz de şimdi sizlerle bu araştırmanın verilerini paylaşacağız.

Amerika’da yapılan bu araştırmada katılımcılara birçok farklı sağlık verisi baz alınarak, erişim kolaylığının mı yoksa veri gizliliğinin mi daha önemli olduğu soruldu. Buna göre:

Adsız

Bu mobil sağlık uygulamalarının, sadece hastalar için olmadığına da dikkat çekmek gerekiyor. MobiHealth News sağlık çalışanlarının mobil sağlık uygulamalarını kullanma konusunda istekli olduklarına ve do-it-yourself uygulamalarını kullanmanın faydalarını şu şekilde sıralıyor:

Adsız 1

Bu verilerden de anlaşılacağı üzere; her ne kadar mobil teknolojiler hayatımızın bir parçası haline gelmiş olsa da, henüz tam olarak güven vermiyorlar. Yine de yıllardır sağlık hizmetlerinde yaşanan sorunların gderilmesi adına mobil teknolojiler, sektörü kuvvetlendirecek nitelikteler. Bu nedenle de; mobil sağlık etkinlikleri, artan bir ivmeyle dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

 

Submit a Comment