Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

“Burada Engellendim” Fotoğraf Yarışması

“Burada Engellendim” Fotoğraf Yarışması
Buğrahan Ceylan

İnsan, sosyal bir varlıktır. Diğer insanlarla birlikte olabilmek, ayrım görmemek ve toplum içine karışabilmek belki de bir insanın duyabileceği en büyük ihtiyaçtır. Diğer insanlardan izole bir şekilde yaşamak ya da yaşamaya zorlanmak kişiye çok büyük bir psikolojik baskı uygulayabilir. Böyle bir durumla günlük hayatta en fazla karşılaşan ve çeşitli zorluklarla mücadele etmek zorunda kalanlar ise çoğunlukla engelli vatandaşlarımızdır. Farklı bakışlara maruz kalmak ve herkesin rahatlıkla yapabildiği aktivitelere katılamamak kişiyi ruhsal bir bunalıma sokabildiği gibi tek verdiği rahatsızlık bu olmamaktadır. Belki de çoğumuzun gün içinde karşılaştığı fakat bir süre sonra duyarlılığımızı kaybettiğimiz olaylar, engelli vatandaşlarımızın her gün baş etmek zorunda kaldığı durumlardır. Bu konudaki en büyük eksiklik ise empati kurabilme eksikliğidir.

Engelli vatandaşlarımızın karşılaştığı güçlüklere örnek vermek gerekirse;

  • Bozuk yüzeyli düzgün yapılmamış yollar
  • Standart ölçülerde yapılmamış olan rampalar
  • Bozuk alt yapı çalışmaları
  • Özellikle toplu taşıma araçlarında koltukların düzgün sıralamada olmaması ve bu taşıtların engelli vatandaşlar tarafından kullanılabilmesi için gerekli yükseklik-alçaklık oranının ayarlanmaması
  • Ağaç, elektrik direği  ya da trafik levhalarının görme engelli ya da ortopedik engellilerin yürümelerine engel olmaları
  • Hatta esnafların ürünlerini kaldırımlarda sergilemeleri
  • Sarı çizgili yolların üzerinde düşüncesizce park edilmiş araçlar ve daha pek çokları…

Engelli vatandaşlarımızın hareket kabiliyetlerini kısıtlayan bu kadar çok fazla engel olmasının ne kadar zor olduğunu anlayabilmek ve bu problemleri ortadan kaldırmak yalnızca belediyelerin görevi değildir. Bu problemlerin kaynağı, eksik çalışmalar ile birlikte, duyarlı davranmayan, farkındalığı olmayan ve empati kurma eksikliği yaşayan her insanın davranışlarıdır. Bu eksikliği kaldırmak ve toplumda bilinçlendirme çalışmaları yapmak amacıyla ise pek çok dernek ve kuruluş bulunmaktadır. Bu derneklerden bir tanesi de Türkiye Omurilik Feçlileri Derneği‘dir.

Türkiye’de ve Dünya’da omurilik feçlilerine yönelik sosyal, kültürel, ekonomik alanda hizmet veren öncü bir sivil toplum kuruluşu olma vizyonuyla hareket eden dernek pek çok projeyi de uygulamaya koymak için çalışmaktadır.

1998 yılında kurulan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin projelerine göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

turkiye-omurilik-felclileri-dernegi-tofd-597x600

Özellikle engelli hakları ve mimari engellerin kaldırılması için yaptırım çıkartılması adına bir fotoğraf yarışması düzenleyen Türkiye ve Omurilik Feçlileri Derneği ve Buradaengellendim.com bu yarışma ile sosyal medyayı da etkin bir şekilde kullanmayı amaçlamaktadır.  İşte yarışmaya gönderilen fotoğraflardan birkaçı:

Fatih/ İstanbul

Akdeniz Caddesi, Bahçelievler Ankara

Küçükçekmece/ İstanbul

Daha pek çok farklı ilden gönderilen yüzlerce fotoğrafa buradan ulaşabilirsiniz daha da iyisi siz de karşılaştığınız engellerin fotoğrafını yollayarak bu farkındalık çalışmasına katkıda bulunabilirsiniz.

buradaengellendim

Ayrıca göndereceğiniz fotoğrafları #Buradaengellendim etiketiyle de paylaşabilirsiniz. Yarışmaya katılmak ve toplumsal farkındalığın oluşmasına katkıda bulunmak istiyorsanız buraya tıklayarak gerekli formu kısa sürede doldurabilirsiniz. Ayrıca gönderilen fotoğrafları ve yarışmayı sosyal medya aracılığıyla takip etmek isterseniz oluşturulan Facebook grubuna buradan, Twitter hesabına ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

Submit a Comment