Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bütçenize Göre Doktor Bulmak Amino ile Daha Kolay

Bütçenize Göre Doktor Bulmak Amino ile Daha Kolay
Kubilay Han Uluerim

İnternet üzerinden doktor bulmak için ücretsiz bir aygıt geliştiren San Francisco merkezli şirket Amino, verdiği hizmete fiyat tahminleyici modülü eklediğini duyurdu. Yeni eklenen bu özellik, başlangıç olarak 49 prosedür ve tedavi masrafını hesaplayacak; daha fazla içerik ilerleyen zamanlarda eklenecek. Resmi duyuruya göre; sistem şimdilik ülke çapında 500.000 doktor ve 129 sigorta şirketi bulunduruyor.

Amino’nun sistemi sigorta talepleri, algoritmalar ve istatistikçileri kullanarak fiyat-kalite seviyesini hesaplıyor. Şirketin açıklamasına göre; fiyat tahminleyici için yüzlerce milyon sigorta talebi arasından $860 milyarlık talep analiz edilmiş.

sss

Aygıtın tasarlanma amacı: bir tedavinin ortalama fiyatını ve daha önemlisi hastanın cebinden çıkacak parayı hesaplaması. Bu hesaplamalar, sağlık planından haberdar hastalar için daha tutarlı olsa da aygıtın algoritmaları sayesinde çok az bilgiye sahip olsanız bile ortalama bir fiyat karşınıza çıkabiliyor. Kullanıcılar, gitmek istedikleri klinikler ve muayenehanelerin fiyatlarını harita üzerinde görebiliyor; bu sayede gereken mesafeyi katetmenin zamana ve paraya değip değmeyeceğine karar verebiliyor. Ek olarak, farklı doktorların bölgedeki ortalama fiyata dayalı yeşil, sarı ve kırmızı olmak üzere farklı renkleri bulunuyor.

Amino’nun cep telefonları için bir uygulaması olmasa da web sitesinin telefonlar için optimizasyonunun gayet iyi olduğunu söyleyen CEO David Vivero’ya göre; asıl önemli olan: bu aygıtın doktor ofislerinden ulaşılabilir olması ve hastaların tedavi kararlarını buradan verebilmesi.

Submit a Comment