Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Üç Boyutlu Yerleştirilebilir Retinalar Çok Yakında Hayatımıza Girecek

Üç Boyutlu Yerleştirilebilir Retinalar Çok Yakında Hayatımıza Girecek
Kubilay Han Uluerim

ABD merkezli terapi geliştirme şirketi AiVita Biomedical, görüş kaybı tedavisinde kullanılacak kök hücre temelli yerleştirilebilir 3D retinası için California Institute for Regenerative Medicine (CIRM)’den ödenek almaya hak kazandığını duyurdu. Proje, University of California ve Irvine (UCI) Sue & Bill Gross Stem Cell Research Centre’dan Yrd.Prof. Magdalene Seiler ile beraber yürütülüyor.

Resmi açıklamaya göre; Aivita 3D retinaların üretilmesinden sorumlu olacak; klinik ve ticari olarak uygunluğu gerekli mevzuat ve kalite kontrol sistemleri ile denetleyecek. Cihazın güvenliği ve tesirini değerlendirme sorumluluğu ise UCI’a verilecek.

AiVita CEO’su Dr. Hans Keirstead diyor ki: “İlerlemiş retina bozulmasında görüş kaybını geri getirmek için kök hücre kullanıp böyle bir kilometre taşı koyduğumuz için çok mutluyuz. Bu önemli programın geliştirilmesi için CIRM’in verdiği desteğe minnetarız.”

Proje altında geliştirilen cihazın, kök hücrelerin retina parçalarına ayrılması yöntemiyle makular dejenerasyon ve retinitis pigmentosa tedavisi için kullanılacağı belirtiliyor. Böylece, daha önceden yetersiz kalan tedaviler yerine hastaya göre kişiselleştirilmiş çözümler sunulacağı söyleniyor.

Submit a Comment