Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Diyabetle Mücadelede Sağlık Koçunuz Prevent Olsun

Diyabetle Mücadelede Sağlık Koçunuz Prevent Olsun
Kubilay Han Uluerim

San Francisco merkezli Omada Health, Prevent adlı programın yeni bir versiyonunu yayınladı. Ek özellikler içeren bu versiyon, özellikle düşük gelirli ve sigorta sahibi olmayan insanlar için geliştirildi. Ayrıca programın klinik deneylerdeki verimi de ölçülmek isteniyor.

Prevent programı 16 hafta sürüyor ve temel olarak tip 2 diyabet hastalığı riski taşıyanları yönlendirerek, daha sağlıklı kararlar almalarını sağlıyor. Program 2002 yılında diyabet riski taşıyanlara yardım ederek çok başarılı olan, NIH Diabetes Prevention Program (DPP) adlı başka bir çalışma temel alınarak geliştirilmiş. Prevent kullanıcıların bir sağlık koçuyla eşleşmesini sağlayarak, program boyunca hastanın gelişimini takip ediyor. Kullanıcı kişi her hafta, taşınabilir bir cihaz ya da bilgisayar sayesinde interaktif derslere katılarak beslenme ve egzersiz hakkında bilgi alıyor. Programın parçası olarak kullanıcılar kablosuz bir tartı ve adımsayar sahibi oluyor ve dijital olarak gelişmelerini takip edebiliyorlar. Program ayrıca birden farklı dillerde koçlarla hizmet sunarak, ingilizce bilmeyen kişilere de yardımcı oluyor.

diabetes5

Omada Health CEO’su Sean Duffy, tip 2 diyabetin özellikle düşük gelirli Amerikalılar ve farklı milletlerden azınlık grupları arasında yaygın olduğunu söylüyor. Ayrıca, LAC+USC Medical Center, Northeast Valley Health Corporation (NEVHC) ve Providence Health & Services gibi hastane ve kliniklerde deneyler yapılacağını söylüyor. Bunun için gerekli fon California Health Care Foundation ve Kresge Foundation tarafından sağlanıyor. Deney sonucunda elde edilen bilgilerle programın daha da detaylandırılacağı ve sonuçlara göre güncellemeler yapılacağı belirtildi.

 

 

Submit a Comment