Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yeni Xbox One ve Kinect’in Tele Tıp Alanındaki Muhtemel Kullanımı

Yeni Xbox One ve Kinect’in Tele Tıp Alanındaki Muhtemel Kullanımı
Buğrahan Ceylan

Şimdiye kadar tele tıp alanındaki gelişmeleri elimizden geldiğince takip ederek Tek Doz Dijital okuyucularına ulaştırmaya çalıştık. Tele tıp alanındaki pek çok şaşırtıcı gelişmelerden en çok ilgimizi çekenler ise, aslında bir oyun konsolu olan Xbox 360’ın bir aparatı olan Kinect’in sağlık alanında kullanılması ile ilgili haberler oldu. Kinect oyun deneyimini bir adım öteye taşımak için pek çok hareket algılayıcı sensörle donatılmış yenilikçi bir cihaz. Bu cihazın özelliklerinin kullanılarak, kişinin depresyonda olup olmadığını ya da felçli hastaların tedavisinde kullanılmasına kadar pek çok gelişmeyi duyurduk.  Dolayısıyla Microsoft, son günlerde Xbox One ismini verdiği yeni modeli tanıttığında acaba sağlık alanıyla ilgili herhangi bir duyuru da olur mu diye bir beklentiye girmediğimizi söylersek yanlış olur.

Teknik özellikleri oldukça gelişmiş olan ve kullanıcılarına yepyeni deneyimler yaşatmak için tasarlanmış özellikleriyle yeni Xbox One takdire değer. Pek çok önemli gelişmeler ile birlikte benim en merakla beklediğim kısım yeni Kinect’in nasıl olacağıydı. Artık Kinect, Xbox serisinden ayrı olarak satılmayacak ve konsolla birlikte gelecek. En önemli özelliği ise üzerinde bulundurduğu sensörlerin çok daha ileri bir seviyeye getirilmesi. Öyle ki; en ufak bir bilek hareketini dahi kaçırmayacağı söylenen Kinect’in kullanıcının kalp ritimlerini dahi ölçebileceği açıklandı.

Oldukça güçlü olduğu iddia edilen Kinect sensörlerinin farklı alanlarda özellikle sağlık sektöründe, tele tıp alanında ne şekilde kullanılabileceği, geliştiricilere ve bizim hayal gücümüze kalıyor. Eğer Microsoft Xbox One ve yeni Kinect’in sağlık alanında nasıl kullanılabileceğini merak ediyorsanız, daha önce Kinect ile ilgili hazırladığımız bu yazılarımıza bakabilirsiniz.

 

Submit a Comment