Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Çevrimiçi Sağlık Hizmetlerine Olan İlgi Artacak

Çevrimiçi Sağlık Hizmetlerine Olan İlgi Artacak
Buğrahan Ceylan

Parks Associates’in yaptığı bir araştırmaya göre Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan, geniş bant internet bağlantısına sahip olan 17 milyon hane, internet bağlantılarını sağlık uzmanlarıyla ya da sağlık hizmetleri sağlayan kurumlarla çevrim içi  bağlanarak hizmetlerden yararlanmak istemektedir.

Araştırmanın sunduğu veriler içinde, hızlı internet bağlantısına sahip olan kişilerin %50 gibi bir oranı internet üzerinden gerçek zamanlı doktorları ile görüşmeler yapmak, çevrim içi randevu alabilmek ve e-reçete hizmetlerinden yararlanmak gibi hizmetlerden daha sık faydalanmayı istemektedir.

17 milyon hızlı internet bağlantısına sahip hane ile yapılan araştırmada, bu hanelerin %13’ünün sağlık hizmetleri araçlarını sanal olarak kullanmak istedikleri, %15’inin de ameliyat sonrası sanal gözlem hizmetinden faydalanmak istedikleri ortaya çıkmıştır.

Buna rağmen, hızlı internet bağlantısına sahip hastaların neredeyse %56’sının çevrimiçi sağlık hizmetlerinden ya hiç haberleri olmadığı ya da bilgi sahibi olsalar da bu servisleri kullanmak için istekli olmadıkları ortaya çıkmıştır.

Parks Associates’in yayınladığı araştırmaya göre ayrıca, hızlı internet sahibi olan evlerin %5’inde en az bir dijital sağlık cihazı olduğu belirlenmiştir.

Şu an için sağlık hizmetlerinden çevrim içi yararlanan ve mobil sağlık hizmetleri servislerinden yararlanan kişi sayısının 2011’de 15 milyon olduğu, bu sayının 2016’da 32 milyon kullanıcı sayısına çıkması öngörülmektedir.

Submit a Comment