Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Çocukluk Obezitesinde Çözüm Mobil Teknoloji Olabilir mi?

Çocukluk Obezitesinde Çözüm Mobil Teknoloji Olabilir mi?
Alperen Sözen

Her kampanya aslında bilinçlendirme/bilgilendirme aşamasıyla başlar. Obezite gibi oldukça önemli ve günümüzde pek çok rahatsızlığın başlangıcını getiren hastalıkların önlenmesi için de oldukça büyük kitlelere, en kısa zamanda, en etkin şekilde ulaşmak çok önemli. Su gibi yanımızda taşıdığımız (hatta bazılarımızın sudan daha sık taşıdığını düşünüyorum) bazen uyurken baş ucumuza koyduğumuz akıllı telefonlarımız bu konuda bize yardımcı olabilir.

Akıllı cihazlarımız randevularımızı tutuyor, programlandıkları zaman otomatik geri arama yapabiliyor, ilüstrasyonlar oluşturabiliyor, internete girip içerik çekebiliyor ve bu içerikleri hesaplarımızla senkronize bir şekilde masaüstü bilgisayarlarımıza yollayabiliyorlar. Bu kadar işlevin içinde belki de internet kullanımının artmasıyla unuttuğumuz SMS (ShortMessageService) ve MMS (MultimediaMessagingService) aslında çok önemli yer tutuyor.

OpenMarket iş birliğiyle Blue Cross of Idaho kurumu tarafından yeni bir kampanya yürütülüyor. Kampanya çocuklarda görülen obezite rahatsızlığından kurtulmayı hedefliyor. Kampanyanın iletişim kısmında, mobil aygıtların hem uygulamalarla hem de SMS ve MMS’ler yoluyla kullanıcılara sağlıklı beslenme ve aktivitelerle ilgili ipuçları gönderiliyor. Blue Cross of Idaho’dan Dave Jeppesen mobil mecrada mesajlaşma yöntemini iletişim karmalarına alarak kullanıcılarla gerçek zamanlı etkileşime geçebileceklerini söylüyor.

Bilindiği üzere obezite çağdaş sağlık sektöründe gelişmiş ülkelerde fazlaca görülen bir problem. Bu sağlık durumu aynı zamanda diyabet ve kalp hastalıklarını tetikliyor ve istatiksel olarak vakaların artmasına neden oluyor.

İlaç sektörü konuyla alakalı olarak pek çok çalışma gerçekleştirdi. Kilo vermeye yardımcı ilaçlar, sürece destek olması için diyet desteği veren ilaçlar ürettiler. Unutulmaması gereken nokta, ilaçların doktor kontrolünde kullanılması gerektiği.

Vivus şirketi kilo kaybına yardımcı olan ilacı Qsymia için mobile girerek destek yarattı. Q and Me uygulamasıyla kilo kaybetmek isteyen hastalara yardımcı olmayı hedefleyen şirket, mobilin ne kadar faydalı olabileceğini erken kavrayanlardan.

q_and_me

Mobil cihazların çocuklar tarafından ne kadar sevildiğini söylemeye şüphesiz gerek yok. Üstelik ergenlik dönemindeki çoğu çocuğun bir akıllı telefonu ya da mobil aygıtı var. Çocuklara en çok zaman geçirdikleri ortamdan ulaşmak son derece mantıklı. Peki böyle bir uygulama ile neler yapılabilir?

  • Hedeflenen kitleye SMS ve MMS yolu ile hatırlatıcılar gönderilebilir.
  • Obezite ve yol açtığı hastalıklarla ilgili bilgiler verilebilir.
  • Sağlıklı beslenme ile ilgili ipuçları verilebilir.
  • Sportif aktiviteler düzenlenerek çocuklar bu etkinliklere çağırılabilir.
  • Aktivite günleri düzenlenerek, bu etkinlikler çocuklara haber verilebilir.

childhood-obesity

Mobil mecralar özellikle bilgi yayma ve bilgilendirme aşamalarında kampanyaların iletişim bölümünü fazlaca destekliyor. Etkileşimin çift taraflı olması ve gerçek zamanlı yayınlanma fırsatı, bireylere daha çekici geliyor. Obeziteye karşı savaşta mobilin kullanılması çok büyük avantajlar sağlayabilir.

Submit a Comment