Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

DEHB Hastaları İçin Geliştirilen QbCheck, FDA’den İzin Almayı Başardı

DEHB Hastaları İçin Geliştirilen QbCheck, FDA’den İzin Almayı Başardı
Kubilay Han Uluerim

İsveç merkezli Qbtech, dikkat ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) üzerine geliştirdiği QbCheck adlı teşhis ve tedavi teknolojisi için, FDA 510(k) iznini almayı başardı.

Şirketin dediklerine göre, DEHB teşhisi için kullanılan normal yöntemler oldukça karışık, fazla maliyete sahip ve önyargı riski taşıyor. Qbtech’in yöntemiyle amaçlanan ise, DEHB’nin kolayca tanımlanması ve gözlenmesi.

Qbtech, şimdiden benzeri bir test olan QbTest’i kullanıcılara sunuyor. Bu test, bilgisayar temelli olarak, bir kamera ve düğmeden oluşuyor. Testin Avrupa ve ABD’de 250.000 civarı hasta tarafından kullanıldığı da açıklanan bilgiler arasında.

QbCheck, QbTest’e oldukça benziyen bir sistem. Genel farkları ise, QbCheck’in tamamiyle çevrimiçi ortamda olması, özel bir düğme ve harici kamera yerine, klavyedeki spacebar tuşunu ve bilgisayarın dahili kamerasını kullanabilmesi. Test, yaklaşık 15-20 dakika sürüyor ve özellikle hiperaktivite, dürtüsellik ve dikkatsizliği ölçüyor. Aynı zamanda, sürdürülebilir dikkat ve hareket analizlerinin birleşimini de test ediyor. Test sonuçları, aynı yaş ve cinsiyetteki DEHB hastalarının ve sağlıklı insanların sonuçlarıyla karşılaştırılıyor.

“Çevrimiçi olmak, küçük klinikler, okullar ve diğer yetkili profesyoneller gibi grupların, tıbbın geliştirdiği son teknolojileri hastalarına ve müşterilerine sunabilmesi demektir. Bu da, DEHB tedavisi için oldukça büyük bir adım.” diyerek, bu gelişmenin faydalarından bahsediyor Qbtech CEO’su Carl Reuterskiold.

Submit a Comment