Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

DARPA İnsan Beyni ve Bilgisayar Arasında İletişim Kurulmasını Sağlayacak!

DARPA İnsan Beyni ve Bilgisayar Arasında İletişim Kurulmasını Sağlayacak!
Derya Öztürk

Amerikan Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), insan beynini bilgisayara bağlayabilecek yeni bir proje için 65 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını açıkladı. DARPA tarafından yapılan acıkmaya göre projenin amacı, insan beyni ve dijital dünya arasında iletişimi sağlamak.

DARPA telemetri (uzaktan veri kontrolü) ve wireless teknolojilerine sahip; esnek, hafif ve rahat bir beyin implantı çipi üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Matrix’te Neo’nun beyninin bilgisayara bağlandığı sahneyi gözlerimizin önüne getiren bu açıklama gerçekten de insan-bilgisayar iletişimi için hayal ettiğimiz geleceği bize sunabilir.

Bu teknoloji gerçeğe dönüşürse, önümüzde bir olasılıklar dünyası açacak. BCI’ler, WhatsApp mesajını sadece düşüncelerinizi kullanarak yazmaktan, travmatik beyin yaralanmaları için rehabilitasyona kadar modern teknolojinin her alanında devrim yapma potansiyeline sahip.

silicon-electronics

DARPA; bu proje sonunda üretecekleri beyin implantı çipinin, askerlerine süper duyular kazandırabileceğini ve beyin gücünü üst seviyelere çıkartabileceğini belirtiyor.

1 milyondan fazla elektrot içermesi planlanan bu beyin implant çipi, tam olarak Elon Musk’ın Neuralink’ini ve Bryan Johnson’ın Kernel’ini hayata geçirebilmek için ihtiyaç duydukları teknoloji. Telemetri ve wireless içeren bu gelişmiş teknoloji, Musk ve Johnson’ın insanın doğrudan bilgisayarlarla iletişim kurabilmesi hayalini gerçeğe dönüştürebilir.

DARPA, projenin gerçekleştirilmesi için 6 ayrı takıma fon sağlıyor:

  • Brown Üniversitesi,
  • Columbia Üniversitesi,
  • Voir et Entendre Kuruluşu,
  • Paradomics,
  • California Üniversitesi, Berkeley,
  • John B. Pierce Laboratory.

 

Kaynak:

 http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-4683264/US-military-reveals-funding-Matrix-projects.html

Submit a Comment