Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Sağlığın Fizik Tedavi Cephesine Türkiye’den Katkı: Vexrob ile Tanışın

Dijital Sağlığın Fizik Tedavi Cephesine Türkiye’den Katkı: Vexrob ile Tanışın
Kubilay Han Uluerim

Çeşitli sakatlıklar ve eklem rahatsızlıkları nedeniyle birçok kişi iyileşme sürecinde fizik tedavi egzersizleri yapıyor. Lakin hastalara doğru egzersiz verilmesi ve bu egzersizlerin evde hasta tarafından doğru uygulanması çeşitli nedenlerden dolayı her zaman mümkün olmuyor.

Bu konu üzerinde alternatif çözümler arayan Vexrob ekibi, Ocak 2016 tarihinden beri dijital bir platform üzerinde çalışmalar yapıyor.

 

Peki nedir Vexrob?

Ekibin yaptığı açıklamaya göre “Virtual Exercise Robot” yani “Sanal Egzersiz Robotu” manasına gelen Vexrob, fizyoterapistlerin hastalarına videolu egzersiz programları hazırlayabileceği sanal bir platform. Bu platforma üye olan doktorlar, sisteme ekledikleri hastalara göndermek için birçok fizik tedavi videosu arasından seçim yapıyorlar. Ortalama süresi 31 saniye olan bu videolar, hastanın gerekli egzersizi en doğru şekilde yapıp en fazla verimi almasını sağlarken gereksiz detaylarla kullanıcısını sıkmıyor. Verilen egzersizleri yapan hastalar Vexrob sistemi tarafından kayıt altına alındıkları için egzersizi tamamlama durumu, ağrı durumu ve PSFS tabir edilen uygulanabilirlik değerleriyle ilgili verilerinin saklanması mümkün oluyor. Bu sayede hastalara kişiselleştirilmiş tedavilerle yardım edilebiliyor.

1-4

Ailesinde 6 kişiden 3’ünde fıtık rahatsızlığının olduğunu belirten kuruculardan Güner Bayram, ablasının fizik tedavi ile bu rahatsızlıktan kurtulabildiğini ama abisinde aynı etkinin görülmediğini söylüyor. Bu olumsuz sonucu ise motivasyon eksikliği yüzünden egzersizlerin yetersiz veya yanlış yapılmasına bağlıyor. Soruna kesin çözüm getirmek için uğraşan Vexrob ekibi, platformun ilerleyen zamanlarda sanal bir robota dönüşeceğini belirtiyor. Söylenilene göre bu sistem tıpkı popüler giyilebilir teknolojiler gibi sizin iskeletinizin hareketlerini, nabzınızı ve kalp atışlarınızı takip edebilecek. Örneğin kol egzersizi yapıyorsanız kolunuzu ne kadar kaldırmanız gerektiğini söyleyecek, yanlış yapıyorsanız sizi uyaracak.

img_0006

Vexrob kurucularından Güner BAYRAM

Şimdiden yurtdışından platforma yoğun ilgi gösterildiğini söyleyen ekip, öncelikle Türkiye pazarında belirli bir kitle elde etmeyi hedefliyor. Ek olarak platformu kullanmak için hasta olmanıza gerek olmadığını da belirteyim. Zira kullanıcılar istedikleri takdirde web sitesi üzerinden “Uzman Bul” formunu doldurup çeşitli fizyoterapistlerle tanışabiliyor ve ihtiyaca göre yardım alabiliyor.

Ülkemizde yeni yeni büyümeye başlayan dijital sağlık sektöründe bu tarz gelişmelere daha sık şahit olmayı dilerken kuruculardan Güner BAYRAM, Mehmet Hakan TOHMA ve Gökhan EFENDİ’ye teşekkür ediyoruz.

 

Kaynak:

Submit a Comment