Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Meme Kanserine Karşı Fitbit ile Kilo Kaybı

Meme Kanserine Karşı Fitbit ile Kilo Kaybı
Kubilay Han Uluerim

Dana Farber Cancer Institute, Fitbit ile ortaklaşarak, kilo kaybının meme kanseri nüksetmesine etkisini araştıran 2 yıllık bir çalışmaya başlayacağını açıkladı. Breast Cancer Weight Loss (BWEL) adı verilen araştırma, National Cancer Institute ve Alliance for Clinical Trials in Oncology tarafından destekleniyor.

Dana Farber, erken aşama meme kanseri olan fazla kilolu ve obez 3200 kadını ABD ve Kanada’dan seçecek. Bütün katılımcılara Fitbit’in bağışladığı aktivite takip cihazları verilecek.

Katılımcılar rastgele 2 gruba ayrılacaklar. Bir grupta, hastalara meme kanseriyle ilgili sağlık eğitimi programı verilecek. Diğer grup ise, aynı eğitimi almakla kalmayıp bir koç tarafından veri gözetimi altında tutulacak ve telefon ile irtibata geçilip sürekli olarak hedefe ulaşmak için yardım edilecek.

“Yüzlerce kadınla hiç görüşmeden kilo vermelerini sağlamak zorlu bir sınav olacak. Fitbit ürünleri, koçların, katılımcıların bedensel faaliyetlerini izlemesini sağlayacak ve gerektiğinde ekstra müdahele yapılarak yardım edilebilecek.” diyor Dana Farber’dan onkolog Jennifer Ligibel.

Açıklananlara göre, her katılımcıya kalp ritmi ve bedensel faaliyet takibi için Fitbit Charge HR cihazı ve kilo, vücut kitle indeksi, yağsız kütle ve yağ oranını ölçen Fitbit Aria WiFi Smart Scale tartı verilecek. Katılımcılar ayrıca, egzersiz videoları sunan FitStar uygulamasını da kullanacak.

Submit a Comment