Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Teknoloji Kalp Krizi Riskini Azaltıyor

Dijital Teknoloji Kalp Krizi Riskini Azaltıyor
Nihal Yormaz

Dünyada bilinen en yaygın ölüm sebeplerinden biri olan kalp krizini önlemek için, bugüne dek birçok yöntem denendi. Dijital teknolojilerin, hayatımızın bir parçası olduğu şu günlerde ise, bu teknolojilerin kalp krizi riskini azaltma konusunda nasıl bir etkisi olabileceği üzerinde duruluyor. Kalp ve damar rahatsızlıklarıyla, teknoloji kullanımı arasındaki ilişkiye yönelik Mayo Clinic Proceedings tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre; dijital teknolojilerin kullanımıyla birlikte, Framingham Risk Skorunu kullanan hastaların %1,24’ünde, kalp krizi geçirme oranının düştüğü gözlendi.

Mayo Clinic, 2003-2013 yılları arasında Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’da, 6 ila 12 ay arasında süren çeşitli araştırmalar yaptı. Bu araştırmalar, dijital teknolojileri kullanan 24.054 hasta ile geleneksel sağlık hizmetlerini kullanan 10.333 hasta üzerinde yapıldı. Araştırma, yaş ortalaması 54 olan bireyler üzerinde sürdürüldü.

Bazı çalışmalarda, dijital teknoloji, ilk kalp krizini ve inmeyi önlemek amacıyla kullanıldı. Diğer çalışmalarda ise, hastalıkların tekrar etmesinin nasıl önlenebileceği araştırıldı ve çıkan sonuçlar oldukça umut vadedici. Örneğin; kronik bir kalp hastasına, kısa mesaj yoluyla ilacını alma saati hatırlatılabilirken, akıllı telefon kullanıcılarının ise, halihazırda kullanabilecekleri sayısız mobil sağlık uygulaması var. Bunları kullanarak, tansiyon değeri, kan şekeri ölçümü, ilaç saatleri ve başka birçok sağlık verisi not edilebiliyor. Böylece, hasta hem hastalığını kendi başına kontrol edebilme şansına sahip oluyor hem de bu ölçümler için sürekli hastaneye gitmek zorunda kalmıyor.

Araştırma; dijital teknolojilerin advers etkileri %40 oranında azalttığı üzerinde de duruyor. Kalp krizi geçiren bir hastanın yakınlarına SMS gönderebilen, Hızır Acil Servisi arayarak ambulans çağıran teknolojilerin yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladığını da göz önünde bulundurursak, önümüzdeki 5 yıl içinde gerçekleşmesi öngörülen gelişmelerle, sadece kalp krizinin değil, akla gelebilecek her türlü sağlık sorununun da, ortadan kalkacağına inanmaya başlayabiliriz.

 

 

 

Submit a Comment