Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Malezya Böbrek Hastalıklarıyla Mücadele İçin Dijitale Başvurdu

Malezya Böbrek Hastalıklarıyla Mücadele İçin Dijitale Başvurdu
Kubilay Han Uluerim

Malezya Ulusal Böbrek Vakfı (NKF), toplumu böbrek hastalıkları hakkında bilinçlendirmek için kendi mobil uygulamasını piyasaya sürdü.

Oldukça kullanışlı ve basit bir arayüze sahip bu uygulama, böbrek faaliyeti ve hastalıkları hakkında çeşitli bilgiler içeriyor. Sağlık söyleşileri, farkındalık kampanyaları ve NKF’in ücretsiz LifeCheck Health Screening programları dahil olmak üzere pek çok faaliyetin kullanıcılara bildirilmesi için uygulamanın NKF’in web sitesiyle senkronize edildiği de açıklananlar arasında. Bu gelişmeler NKF’in refah seviyesini arttırma programlarına bir giriş olarak görülüyor ve hemodiyaliz programının uygulama şekillerini gösteriyor.

Vakfın bu sene başlarında Bookdoc ile ortaklığa girerek halkın NKF diyaliz merkezlerini araması ve fonlara başvurmasını sağlaması da unutulmaması gereken bir nokta.

“Kronik böbrek hastalığı ‘sessiz katil’ olarak adlandırılır çünkü son aşamalara kadar hiçbir semptom göstermez. Böbrek hastalığını önlemede en önemli şey eğitimdir. Gençlerin, böbreklerine nasıl bakacaklarını öğrenmeleri gerekiyor.”

– NKF Başkanı Datuk Dr. Zaki Morad

cdcc

 

Kaynak:

 

Submit a Comment