Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Doktorlar Hastalarını Yeni Google Glass İle Muayene Edecekler

Doktorlar Hastalarını Yeni Google Glass İle Muayene Edecekler
Derya Öztürk

Google Glass’ın yeni versiyonu, muayene esnasında doktor ve hasta arasındaki görüşmelerin sesli ve görüntülü olarak uzaktaki eğitim almış bir medikal yazıcıya aktarılmasına olanak tanıyor. Böylece doktorun hastayla daha iyi bir şekilde iletişim kurması ve doktorların üzerinden gereksiz iş yüklerinin kaldırılması amaçlanıyor.

Google Glass’ı neredeyse unutmaya başlamıştık ki salı günü yeni versiyonunu tanıtarak yeniden ben buradayım dedi. Glass Enterprise Edition olarak adlandırılan yeni versiyon, tıp alanı için de yenilikler barındırıyor.

Doktorların hastalarını muayene ederken elektronik medikal kayıt tutmakla çok fazla zaman harcadıkları ve bu sebeple hastaya ilgi göstermekte zorluk çektikleri düşüncesinden yola çıkarak Google Glass’a yeni bir özellik eklendi. Bu özellik Augmedix isimli bir şirketin uygulamasıyla ortaklaşa çalışıyor. “Zaten yeterince rahatsız edici bir deneyim olan doktor ziyaretinde hastalar, sürekli bilgisayar ekranına bakan ve yazı yazan doktorlarla rahat iletişim kuramıyorlar” diyen Augmedix’in kurucusu Ian Shakil, Google Glass’ın yeni özelliğinin daha etkili doktor-hasta ilişkisi kurulmasını sağlayacağını dile getiriyor.

Gözlük, görüşme esnasında belki de bambaşka bir şehir ya da ülkede yaşayan eğitimli bir tıbbi yazıcıya sesli ve görsel olarak yayın yapıyor. Shakil, bunun kelime kelime konuşmaların yazılması olarak düşünülmemesi gerektiğinin altını çiziyor. Bu daha çok yapılandırılmış bir medikal not alma gibi olacak.

Bazıları doktor-hasta arasında geçen görüşmelerin sesli ve görüntülü olarak başka bir insana iletilmesini oldukça rahatsız edici bulsa da cihaz hakkındaki son karar hastaların olacak.

Kaynak:

Popular Science

Görsel:

The Verge

Submit a Comment