Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Novartis Onkoloji’den İki Yeni Uygulama

Novartis Onkoloji’den İki Yeni Uygulama
Buğrahan Ceylan

Mobil cihaz ve uygulamalar gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer kaplamaya devam ediyor. Bu gelişmelerin farkında olan büyük ilaç firmaları ise, hastaların kullanabilecekleri yeni uygulamaları Google Play ve iOS marketlerine sunmaya özen göstermekte. Bu yazımızda da  bulabileceğiniz istatistiklere göre dünyada 1,2 milyarın üzerinde mobil internet kullanıcısı bulunmaktadır. Ayrıca akıllı telefon kullanıcılarının yarısından fazlası sağlık bilgisi edinmek için telefonlarını kullanmaktadır.

Novartis Onkoloji, Google Play ve AppStore üzerinden ulaşılabilecek yeni uygulamalarını hizmete açtı. Doktorlara ve hastalara yönelik olan uygulamalardan bir tanesi olan My NET Manager, vücudunda tümör bulunan hastaların, durumlarıyla nasıl başa çıkabileceklerini gösteren bir uygulama. Uygulamanın ismi içerisinde geçen NET kısaltması, neuroendocrine tumors kısaltmasıdır.  My NET Manager, kullanıcılarına hastalık belirtilerini takip etmelerini, hatırlatıcıları ayarlamalarını, doktor ziyaret saatlerini ve test sonuç izlemelerini kolaylaştırıyor. Uygulama ayrıca, kullanıcının belirlediği bir sağlık ekibinin iletişim bilgilerini muhafaza etmekte ve gerektiği durumlarda, hayati bilgilerin sağlık ekibi ile paylaşılmasını sağlıyor.Son olarak, uygulama hastaların sosyal güvenlik durumlarını da izleme ve takip etme olanağı veriyor.

Clinical Trial Seek isimli diğer uygulama ise, National Institutes of Health kurumunun veri merkezini kaynak kullanarak, çeşitli hastalıklarla ilgili araştırmaları veya araştırma yapan klinikleri göstermektedir. Bu sayede kullanıcılar, uygulama içindeki arama motoruyla lokasyon bazlı, o hastalıkla ilgili çalışan klinikler hakkında bilgi alabilirler.  Ayrıca bu klinik ve sağlık merkezleri hakkında yapılan yorumlar ve eleştiriler de uygulama içerisinde bulunmaktadır. Kullanıcılar topladıkları tüm bu bilgileri kaydetme ve e-posta olarak gönderebilme seçeneklerine de sahipler.

My Net Manager uygulamasını, daha önce de bahsettiğimiz gibi hem Google Play‘den, hem de App Store‘dan indirebilirsiniz.

Clinical Trial Seek uygulamasını da aynı şekilde Google Play ve App Store mağazasından bulabilirsiniz.

 

 

Comments

  1. Bu örneklerdeki yabancı uygulamalar gibi ülkemizdeki ilaç firmalarının da Türkiye’ye yönelik lokalizasyonu yapılmış uygulamalar hazırlaması şart. Clinical Trial Seek Uygulaması sadece yeni İlaç Keşfi amacıyla Klinik Araştırma yapan yerleri göstermektedir. Yasal Kobay olmayı kabul etmedikleri sürece tüm kanser hastalarının faydalanacağı bir uygulama değildir. Tanım biraz yanlış olmuş.

  2. Buğrahan Ceylan

    İlginiz için teşekkür ederiz. Verdiğiniz bilgi doğrultusunda yazı güncellenmiştir.

Submit a Comment