Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Psikolojinizi Kontrol Altına Almak İçin Düşünce Takibi Yapın

Psikolojinizi Kontrol Altına Almak İçin Düşünce Takibi Yapın
Kubilay Han Uluerim

Neler düşündüğünüzü hiç kayıt altına aldınız mı? Ne zaman mutsuz veya yaratıcı olduğunuzu? Bunların takibini yapsanız ne olurdu? Bu tarz soruları cevaplamak için Colorado Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, insanların nasıl düşündüğünü öğrenmek amacıyla bir uygulama geliştirdi.

Where’s My Mind? adlı uygulama, Templeton Foundation ve Brain and Behavioral Research Foundation tarafından destekleniyor. Şimdilik sadece Android cihazlar için bulunan uygulama, günlük olarak belirli aralıklarla kullanıcısına neler düşündüğünü soruyor. Sorulardan bazıları, kişinin ruh hâli, akli durumu ve odaklanma seviyeleriyle ilgili.

”İç düşüncelerin psikolojisini araştırma fikri uzun zamandır ilgimizi çekiyordu. İç düşünceler çok önemli. Çünkü ilhamın, mutluluğun, planlamanın, stresin ve endişenin kaynağı olabilirler. Bu alanda yapılan araştırmalar oldukça az” diyor Colorado Üniversitesi’nden Jessica Andrews-Hanna. Kullanıcılar uygulama sayesinde, düşünme şekillerinin bir şablonunu çıkaracaklar. Bu sayede düşüncelerinin ne kadar sık değiştiğini ve neler hakkında düşündüklerini öğrenecekler. Bu toplanan bilgiler, ileriki aşamalarda klinik deneyler ve araştırmalar için kullanılacak.

Submit a Comment