Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mobil Kullanımla Depresyonun Üstesinden Gelebilir miyiz?

Mobil Kullanımla Depresyonun Üstesinden Gelebilir miyiz?
Ceren Gülpınar

Cep telefonu kullanımının gençler arasında oldukça yaygın olduğunu biliyoruz. Gençler, depresyon anlarıyla baş etmek için, genellikle ilk olarak cep telefonlarına yöneliyorlar. Ancak, pek çok sağlık uzmanı durumla ilgili yapılması gerekenin yüz yüze iletişimin arttırılması olduğunu özellikle vurguluyor.

depression

Bunun için bir uygulama geliştirilmesi gerektiğini savunan İngiltere Sağlık Hizmet Bakanı Norman Lamb hükümetin, gençlerin sağlık sorunlarını çözebilmesi için mobil platformlar sunmak istediğini açıkladı. Çocukların ve gençlerin ruh sağlığını kontrol altına almak için çalışmalarda bulunduklarını açıklayan Norman, bunun kendileri için önemli görevlerden biri olduğunu da ekledi.

“Eğer gençseniz ve etrafınızda erişim gerçekleştirebildiğiniz pek çok diijtal platform yer alıyorsa, tedavinizin de çevrim içi ortamdan yapılması gerekmektedir.” diyen Norman, konuyla ilgili yardımcı olabilecek platformlar geliştirilmesi için çalışmaların hızlandırılması gerektiğini düşünüyor.

Kesintisiz hizmet sunabilecek çevrim içi bir platform, yüz yüze iletişim ya da telefon kullanımıyla sağlık sorunlarının üstesinden gelinmesi günümüz teknolojisiyle mümkün. Günümüzde denenen birçok programla da olumlu sonuçlar elde edilmeye devam ediliyor. Ancak, mühim olan kişinin sağlık sorunuyla ilgili doğru platformdan yardım alması.

Konuyla ilgili çalışmalar, gençlerin birbirinden farklı tepkiler vererek depresyonun etkilerinden kurtulmaya çalıştığı göz önüne alınarak gerçekleştirilmelidir. Doktor müdahalesinin şart olduğu durumlar için çevrim içi platformların yardımı yetersiz kalacağından dolayı konuyla ilgili hassasiyet gösterilmelidir. Çünkü ruh sağlığı sorunları olan kişilerde durumlar umutsuz olabilir ve ilaç tedavisine başvurulmak istenilebilir. Bu gibi durumlar için sosyal medya platformlarının etkisinden faydalanmak yerine, bir uzman tarafından destek almak daha iyi sonuçlara daha kısa sürede ulaşmayı sağlayacaktır.

Submit a Comment