Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Fotoğraflara Yaşam Verileri Etiketlenebilecek

Fotoğraflara Yaşam Verileri Etiketlenebilecek
Buğrahan Ceylan

Düşünün ki en yakın arkadaşınızın doğum günü partisindesiniz ve arkadaşınızın ricası üzerine sürekli olarak fotoğraf çekmek zorundasınız, ya da çocuğunuzun mezuniyet töreni sırasında her bir anı yakalamak için ayrı bir özen gösteriyorsunuz. Bildiğiniz üzere, pek çok kamera ki bunların içine akıllı telefon kamera yazılımları da dahil, çekilen fotoğrafa ait tarih ve saat kayıtlarını tutmaktadır. Peki, ya tarih ve saat kayıtlarının yanında bir de fotoğrafı çeken kişinin kan basıncı, vücut ısısı, nabız ve solunum oranı da bulunsa nasıl olurdu?

Gerekliliği tartışılmakla beraber, birilerin bunun iyi bir fikir olacağını düşünmüş olacak ki Sony bu konuyla ilgili patent çalışmalarını başlatmış durumda. Aslında bu fikrin çıkış kaynağı ilk bakışta gözüktüğü gibi, yaşam verilerinizi arkadaşlarınızla paylaşmak olmayabilir. Böyle bir kullanımın medikal anlamda mutlaka bir değeri olacaktır ve kullanılacaktır. Sonuçta mobil cihazınızın kamerasına her tıkladığınızda anında yaşam verilerinizi kaydedebilmek bir şekilde kullanışlı olabilir. Üstelik, belli bir takvim içinde yeterli sayıda fotoğraf çekilirse, belli durumlarda bu verilerin nasıl değiştiği ile ilgili ilginç analizlerde ortaya konabilir.

Potansiyel medikal değeri bir yana, tabii ki bu verileri sosyal medyada bağlantılarıyla paylaşacak olanlar da olacaktır.

Böyle bir cihazın piyasaya çıkması durumunda satın alır mıydınız? Kullanım alanları ile ilgili fikirleriniz nelerdir?

Comments

 1. Emre Tokmak

  Sanırım bu alanda devrim yaratacak inovasyon fotoğrafını çektiğiniz kişilerin sağlık kayıtlarını tutabilmeniz olurdu.
  Sanırım bu teknoloji için biraz daha beklemeniz gerekecek
  Sizin bahsettiğiniz uygulama sanırım kişilerin sağlık kayıtlarını tutmak ve İstatistiklerini çıkarmak için faydalı olabilir.
  Örneğin yaz aylarında kan basıncını öğrenmek yada film izlerken nabız değişikliğini bilmek yada aylara göre sağlık göstergelerimle ilgili kayıtlara istatitistiklere ulaşmak bir fark yaratabilir.
  Tabi burada zor olan sağlık kaydı tutmak ile fotoğraf makinası kullanmak arasındaki neden sonuç ilişkisini kurmak olabilir.
  Paylaşımın için teşekkürler

Submit a Comment