Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple ve IBM Ortaklığı Kurumsal Sorunlara Çözüm Olacak

Apple ve IBM Ortaklığı Kurumsal Sorunlara Çözüm Olacak
Ceren Gülpınar

Apple ve IBM özel bir ortaklık kuracaklarını açıkladılar. Kuracakları bu ortaklık ile her şirketin pazar lideri olduğu ve güçlü iş uygulamaları getiren kurumsal mobilite konusunda yeni bir sınıf üzerinden  iPhone ve iPad‘e analitik yetenekler sağlanırken IBM’e de büyük veri imkanı oluşturulacak.

Dönüm noktası olan bu ortaklığın amacı şirketlerin birlikte yapabilecekleri işleri yeniden tanımlamayı hedefliyor. Yeni sınıf  iPhone ve iPad için yerli uygulamalar da dahil olmak üzere 100’den fazla sektörde kurumsal çözümleri içinde barındıracak:

 

  • Cihaz yönetimi, güvenlik, analitik ve mobil entegrasyonu, iOS için optimize edilmiş benzersiz IBM bulut hizmetleri,
  • Servis ve kurumsal ihtiyaçlara destek sunan  yeni AppleCare ve
  • Cihaz aktivasyonu, talep ve yönetimi için IBM’in yeni paketlenmiş teklifleri.

appleibm

Yeni IBM MobileFirst, iOS çözümleri için her şirketin bağımsız güçlü yanlarının bir araya getirilmesiyle inşa edilecek: IBM’in büyük veri ve analitik yetenekleri, 100.000’den fazla IBM sanayi ve etki danışmanları, arka taraftaki yazılım geliştiricilerin gücü ile Apple’ın efsanevi tüketici deneyimi, donanım ve yazılım entegrasyonu ve geliştirici platformu  ile kaynaştırılacak.

Birleşme ile, işletmelerin ve işçilerin iPhone ve iPad kullanırken nasıl gelişeceklerini ortaya çıkaran bir uygulama oluşturulacak ve bu uygulama şirketlere her zamankinden daha kolay bir verimlilik, etkililik ve yeni  müşteri düzeylerine ulaşabilme imkanı sağlayacak.

IBM iOS ile anlaşması için IBM MobileFirst’ün bir parçası olarak aynı zamanda dünya çapındaki müşterilerine sektöre özgü çözümler sunan iPhone ve iPad satacak.

Apple CEO’su Tim Cook: “iPhone ve iPad dünyanın en iyi mobil cihazları, insanlar işlerinde iOS destekli bu cihazları kullanarak Fortune 500‘ün %98’inde ve Global 500‘ün %92’sinde yer alacak şekilde rakamları değiştirdiler.” dedi ve sözlerine: “İlk defa biz Apple için pazar fırsatı açtık, IBM’in büyük veri analizlerini iOS kullanıcılarının parmaklarının ucuna yerleştirdik. Bu yalnızca Apple ve IBM’in atabileceği radikal bir adımdır.” diye devam etti.

IBM Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ginni Rometty: “Mobilite, veri ve bulutların kombinesi ile tarihte olduğu gibi insanların iş ve sanayi dönüşümlerini yeniden hayal etmesini sağladı. Apple ile bu birleşme bize, müşterilerimize yenilikler getirebileceğimiz bir ivme kazandıracak ve analitik olarak IBM’in liderliğini güçlendirecek bulut, yazılım ve hizmetler oluşturulacak.” dedi. Apple ile bir takım oldukları için ve inovasyonların içine dahil olduklarından ötürü mutlu olduklarını dile getirdi.

Apple ve IBM bu ortaklık için, iş profesyonelleriyle birlikte bir şirketin analizleri, verileri ve iş akımlarını iPhone ve iPad’in benzersiz yetenekleriyle nasıl yapabileceklerini içeren vizyonlarını ortaya koydu. Özelikle kurumsal mobil çözümlerin temel unsurlarını sunmak için şirketler birlikte çalışıyor.

İşe dönüşen mobil çözümler:  Şirketler iOS için IBM MobileFirst ile işbirliği yapacaklar. Özel sektör sorunları, perakende, bankacılık, seyahat, telekomünikasyon, sigortacılık ve ulaşım olanakları hedefleyen “made for business apps”  bu sonbaharda başlayan ve 2015 yılına kadar piyasada kalacak olan yeni bir sınıf haline gelecek.

Mobil Platformlar: iOS için IBM MobileFirst Platformu  iş akışı, bulut depolama, filo ölçekli cihaz yönetimi, güvenlik ve entegrasyon, uçtan uca kurumsal yeteneği için gerekli hizmetleri sunacak. Gelişmiş mobil yönetimi,  özel bir uygulama katalogu , veri ve işlem güvenlik hizmetleri ve IBM MobileFirst için üretkenlik paketleri içerecek.  Tüm bu hizmetler ise IBM Cloud Marketplace Bluemix (IBM’in geliştirme platformu) üzerinden satışa sunulacak.

Mobil Hizmet ve Destek: AppleCare Enterprise için Apple’ın ödüllü müşteri destek grubundan IBM’in hizmet alanında 7/24  hizmet sağlanacak.

Ambalajlı Hizmet Teklifleri: IBM cihaz tedariği için, IBM MobileFirst Tedarik ve Yönetimi tanıtan iPhone ve iPad için aktivasyon hizmetlerini kiralama seçenekleriyle oluşturacak.

Yepyeni fikirlerle donatılan bu ortaklığın küçük ya da büyük tüm işletmeler için veri analizleri ve kurumsal iş fikirleri konusunda yardımı dokunacak çözümleri  üretmesi çok kısa bir zaman dilimi sonrasında da piyasaya sunulması bekleniyor.

Submit a Comment