Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google’dan Akıllı Hap

Google’dan Akıllı Hap
Fatma Selin Nazik

Teknoloji devlerinden Google, sağlık alanında yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekliyor. Google X araştırma laboratuvarı adına açıklama yapan Andrew Conrad, Google’ın kanser, kalp krizi, diyabet ve diğer ölümcül hastalıklara erken teşhis koyabilecek bir akıllı hap üzerinde çalıştığını dile getirdi.

Üzerinde çalışılan bu hap, insan vücuduna girdikten sonra içinde bulundurduğu nano parçacıklarını kana karıştıracak ve bu kana karışan parçacıklar sayesinde insan vücudundaki hastalıklı hücreler tespit edilecek. Bu hap sayesinde hastalıkların teşhis konma süresinin günümüze oranla daha erken olacağı düşünülüyor.

G1

Google’ın üzerinde çalıştığı bu projenin hayata geçmesi halinde; hastalar, bileklerine takılan bir bilezik sayesinde sürekli gözlemlenebilecekler.  Manyetik çekim alanı oluşturan bu bilezik tespit edilmiş kanser hücrelerini kendine doğru çekecek.

Bir gün diğer birçok hastalığın teşhisinde de kullanılacağı umulan bu hapın, ne zaman piyasaya sürüleceği hakkında bir açıklama yok ama en az 5 seneyi alacağı yönünde tahminler ileri sürülüyor.

Hastalıklara erken teşhis koyacak bu hap üzerinde çalışmalarını sürdüren Google, henüz yolun başında olduklarını ve ilerleyen süreçte daha başarılı sonuçlara ulaşmayı hedeflediklerini ifade ettiler.

Submit a Comment