Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google Fit Yeni Güncellemesiyle Atak Yaptı!

Google Fit Yeni Güncellemesiyle Atak Yaptı!
Nihal Yormaz

Geçen yaz Apple’ın HealthKit’i piyasaya sürmesinin hemen ardından Google da Google Fit uygulamasıyla Apple’a rakip olmuştu. Android telefonlarla kullanılabilen Google’ın fitness ve egzersiz uygulaması Google Fit, geçtiğimiz günlerde yaptığı güncellemesiyle birçok yeni özelliğe sahip oldu. Google Fit’in, rakipleriyle özellikle de HealthKit ile kıyaslandığında göze batan birçok eksiği vardı. Bu eksiklerin büyük ölçüde giderildiği güncellemenin en ilgi çeken yanı görünümü.  Eskisine nazaran çok daha hoş bir görünüme sahip olan uygulama, yeni arayüz tasarımının yanı sıra artık, kullanıcılara harcanan kalori miktarını günlük olarak gösterebilecek  bir donanıma kavuştu. Bunun dışında tahmini mesafe hesabı da yapabilen Google Fit uygulamasından yeterli randımanı alabilmeleri için kullanıcıların, profil sayfasına giderek boy, ağırlık ve cinsiyet gibi bilgilerini eklemesi gerekiyor. Hem telefon hem de akıllı saatler için güncellenen Google Fit, değişen widget’ı ile akıllı saat ekosistemiyle de uyumlu hale gelmiş oldu. Bu sayede artık Google Fit’i akıllı telefonlarınızın ana ekranına da, akıllı saatinize de taşıyabileceksiniz.

Google-Fit-app-for-Android

Güncellemenin bir başka dikkat çekici özelliği ise “Geçmiş / History” bölümü. Güncelleme öncesi bu özelliğe sahip olmayan uygulama, bu sayede kullanıcısına önceki günlerde ne kadar mesafe kat ettiğinizi, kaç adım attığınızı ve kaç kalori yaktığınızı görüntüleyebilme imkanı sunmuş oldu. Ayrıca uygulama size tüm bu detayları Android Wear üzerinden de sürekli olarak aktarıyor olacağı için de oldukça işlevsel. Güncelleme öncesinde Android cihaz kullanıcılarının, farklı uygulamalar üzerinden farklı antrenmanlarına ait bilgileri ayrı ayrı not etmeleri gerekirken artık her şeyi Google Fit içinde saklayabilmeleri mümkün. Böylece kullanıcılar, hem akıllı cihazlarında hafıza sorunu yaşamamış hem de farklı uygulamaların arasında kaybolmamış olacaklar.

Bu arada Google Fit’in LG, RunKeeper, Polar, Basis, Motorola, MapMyFitness, Asus, Noom, WithingsAdidas, Azumio da dahil olmak üzere birçok dijital sağlık uygulaması sunan firmayla çalıştığını da hatırlatmakta fayda var. Ancak bu firmalar arasında en şaşırtıcı isim Apple’la ilişkisini uzun yıllardır sürdüren Nike. Zira Nike kısa bir süre önce Android cihazlar için de bir uygulama yayınladı. Fakat enteresan olan şu ki; ne Fitbit ne de Jawbone Google Fit ile henüz entegre olmuş değiller. Bakalım önümüzdeki günlerde akıllı uygulamalar cephesinde neler olacak?

Submit a Comment