Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google’ın Sağlık Devrimi

Google’ın Sağlık Devrimi
Nihal Yormaz

Son birkaç yıl içinde sağlık; Google’ın ilgi ve yatırım alanına girdi. Google’ın 2014’te sağlık için ayırdığı girişim sermayesi %9 oranında arttı ve Google; toplam yatırımlarının 3’te birinden fazlasını, sağlık alanına yaptı. Dünya’daki bilgiyi organize etmek ve onu evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmek misyonuyla yola çıkan Google’ın, dijital sağlık alanında çığır açan buluşları adeta devrim niteliğinde. Gelin, Google bu konuda neler yapmış birlikte hatırlayalım.

Yıllık 25 $’a Genlerinizi Depoluyor

Google, “Google Genomics” adını verdiği yeni girişimiyle, üniversite laboratuvarlarına ve hastanelere, hastalarının genomları bulutta saklaması için yardımcı olmak istiyor. Bu proje sayesinde, araştırmacılar milyonlarca gene ulaşarak, gen topluluklarıyla araştırmalarını yapabilecekler.

Ebola’ya Karşı Sterilize Edilebilir Tabletler

Google, Ebola ile savaşan doktorların riskli bölgelerde kullanabilmesi için, klorla sterilize edilebilen tablet yaptı. Böylece kağıt üzerine not alındığında, mikrobun kağıt yoluyla bir bölgeden başka bir bölgeye taşınması önlenmiş olundu.

Kanseri Yok Eden Cihaz

Google, kandaki kanserli hücrelerin yok edilmesine yardımcı olacak, yeni ve devrim niteliğinde bir giyilebilir cihaz için patent başvurusunda bulundu.

Kanseri ve Kalp Krizini Fark Eden Hap

Yutulduktan sonra, giyilebilir bir cihazla entegre bir şekilde çalışan ve vücutta bulunan kanserli hücreleri, kalp krizi riskini ve diğer hastalıkları, problem dönüşmeden tespit edebilen bir hap geliştirdi.

Ameliyathanelerde Google Glass

Tıp dünyasında bir ilk yaşanarak, Amerika’da gerçekleştirilen bir ameliyatta, Google Glass kullanıldı. Ancak sonrasında bu amaçla kullanılması yasaklanan cihazın; sağlık sektöründe yeniden ve aktif bir şekilde kullanılabilmesi için, inovatif yollar bulunmaya çalışılıyor.

Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lens

Google, Novartisle birlikte diyabet takibinde kullanılan akıllı kontakt lenslerin geliştirilmesi için çalışmalarına devam ediyor. Lensin üzerinde bulunan bir mikroçip sayesinde diyabet hastaları, kan şekerlerini direkt olarak gözyaşlarından ölçebilecek.

Google Brain

Google, insan beyninin kısa süreli belleğini taklit edebilen bir bilgisayara üretti. Google Brain; bilgileri depolayan ve daha sonra aldığı komutları ses ve görüntü tanıma özelliği sayesinde yerine getiren bir makine öğrenim sistemi.

 

Submit a Comment