Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Harvard ve Sage Bionetworks’den Sporculara Dijital Sağlık Desteği

Harvard ve Sage Bionetworks’den Sporculara Dijital Sağlık Desteği
Kubilay Han Uluerim

Harvard Üniversitesi, Sage Bionetworks ile ortaklaşarak eski amerikan futbolu oyuncuları ve genel halktan veriler toplamak için, bir ResearchKit uygulaması olan TeamStudy’i geliştirdi. Uygulamanın temel amacı, amerikan futbolu oynayan kişilerin, spor yaşantıları boyunca ne kadar fiziksel hasar gördüklerini tespit edebilmek.

Geliştirilen bu ResearchKit uygulaması, Harvard’ın 2014 yılında başlattığı bir dizi girişimden oluşan, Football Players Health Study adlı çalışmanın bir parçası. Araştırma NFL Players Association tarafından finanse ediliyor.

TeamStudy araştırmacıları, geliştirme süreci boyunca sporcularla konuşmuş ve hafıza, denge, kalp sağlığı, acı ve hareket kabiliyeti gibi konularda sorular sormuşlar. ”Dallas Cowboys takımında 7 yıl oynadım. Maç bittiğinde, sağlığımızla ilgili elimizde hiçbir zaman yeterli bilgi olmazdı. Yıllarca kendimize şu soruları sorduk: Eklemlerim bu kadar ağrımalı mı? Hafızam normal mi? Kalp sağlığım hakkında endişelenmeli miyim? TeamStudy, Harvard araştırmacılarının bu soruları yanıtlamasına imkân sağlayacak.” diyor Dat Nguyen.

Uygulama aynı zamanda, amatör sporcular ve spor yapmayan kişilerden de veri toplayarak, araştırma için bir kontrol grubu oluşturacak. Uygulamayı kullanan kişiler, günlük olarak hafıza, denge, yürüme ve yazma aktiviteleri yaparak, vücutlarına ne kadar hakim olduklarını öğrenecekler. Bu da sağlık durumları hakkında araştırma için detaylı bilgi verecek.

Submit a Comment