Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektörü İçin Pinterest’in Önemi

Sağlık Sektörü İçin Pinterest’in Önemi
Buğrahan Ceylan

Sağlık sektörü açısından sosyal medyayı iyi kullanabilmek günümüzde oldukça önem kazanmıştır. Sağlık uzmanlarının hastalarıyla çift yönlü ve anlık iletişim kurabilmesi sağlık hizmetlerinin ilerleyebilmesi ve gelişebilmesi için çok büyük fırsatlar sunmaktadır. Sosyal medyanın bu alandaki kullanımı, hastaların bilgilendirilmesi açısından da önemlidir. Pinterest sosyal ağı ise, farklı biçimlerdeki sosyal medya kanalları içinde farklı özellikleriyle daha da dikkat çekmeye başlamaktadır.

Pinterest, Pin it adlı uygulamasıyla kullanıcının beğendiği resimleri pinleyerek, kendi Pinterest sayfasında sergilemesine olanak sağlayan bir mecra. Peki, sağlık kuruluşları Pinterest’i hastalarıyla etkileşime geçmek için nasıl kullanabilir?

Sağlık bilgisi edinebilmek için hastaların kullandığı en yaygın kanallardan bir tanesi artık sosyal medyadır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki; insanların %60’ı görsel olarak öğrenmeye daha yatkındır. Sağlık kuruluşları bu bilgiyi kullanarak, Pinterest aracılığıyla hastalara yönelik eğitici ve öğretici bilgileri çok daha görsel bir şekilde sunabilirler. Belirlenmiş konu ve hedef kitlelere yönelik hazırlanacak olan görsel öğeler ve içerikler bu sayede sosyal medya kullanıcılarına farklı bir araçla ulaştırılabilir.

Örneğin; daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam için gerekli ipuçlarını barındıran infografikler ya da fotoğraflar Pinterest aracılığıyla hastalara ulaştırılabilir. Aynı şekilde kendi marka ve kurumlarıyla ilgili bilgi sunmak isteyen markalar, kurum içlerinde çalışan sağlık görevlilerinin hangi şartlarda çalıştığını, hastalara nasıl bir hizmet sunduklarını anlatabilmek için görsel öğeleri kullanabilirler. Görsel içeriklere dayalı böyle bir strateji, hem hastaların sağlık kurumlarının işleyişi ve kalitesiyle ilgili bir fikre sahip olmasını sağlar hem de çalışanların daha yüksek bir motivasyonla görevlerini yapmalarına olanak tanır.

 

Submit a Comment