Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İlaç Firmaları, Hastalarla İletişime Geçmek İçin Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

İlaç Firmaları, Hastalarla İletişime Geçmek İçin Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?
Ceren Gülpınar

Tarihsel olarak, ilaç endüstrisinin çevrimiçi pazarlamayı benimsemesi, diğer endüstrilere göre biraz daha yavaş sürmüştür. Fakat, dengeler değişmeye devam ediyor. Özellikle ilaç firmaları, hastalarla ilgili doğru bilgilere ulaşıp onlara etkili tedavi seçeneklerini sunabilmek ve kendi markalarına olan bağlılığı artırabilmek için sosyal medyayı önemsiyor. Bunun sebebi, pek çok insanın dijitale yatkın olması ve taleplerin de dijital ortamdan dile getirilmesidir. Pew Internet & American Life Project tarafından yapılan bir araştırmaya göre Amerikalı internet kullanıcıların %80’i, yaklaşık 93 milyon kişi sağlıkla ilgili bir konu için çevrimiçi ortamda araştırma yapmaktadır.

İnternet üzerindeki sağlıkla ilgili bilgi hazinesi oldukça geniştir. Bu, elde edilen veriler güvenilir olsun ya da olmasın, sağlıkla ilgili araştırmalarda internetin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. İlaç üreticileri ve sağlık personelleri, iş modelleri için hastaların çekici gücünü etkili kullanabilmek adına sosyal medyaya yönelmiş durumdalar. IMS Ensitüsü, büyük ilaç firmalarının, sosyal medya faaliyetlerinin en kapsamlı analizlerinden birinde, ilaç üreticilerinin yarısının şu anda, hastaların sağlık sorunlarıyla ilişkili sosyal medyayı aktif olarak kullandığını bir raporla açıkladı.

Önemli Bulgular:

 •  Dünya çapında 50 bilindik ilaç firmasının 23’ü, hastalarla ilişkili Facebook, Twitter, YouTube gibi sosyal medya ağlarını kullanıyor.
 •  Ancak, yalnızca 10 firma sağlık hizmetiyle ilgili konularda 3 sosyal medya ağının hepsinden yararlanıyor.
 •  50 firmanın 22’si Twitter kullanımına ağırlık verirken, 17 firma YouTube, 15 firma da Facebook üzerinden hastalarla iletişime geçiyor.
 •  Bu 3 sosyal medya kanalları içinde 10 ilaç firmasından biri olan Johnson & Johnson ilk sırada yer aldı.
 •  İlaç şirketleri ve hastalar arasındaki sosyal medya etkileşimi geçtiğimiz yıla oranla arttı.
 •  Wikipedia ise hastalar ve sağlık profesyonelleri için, tıbbi bilgilerin tek lider kaynağı.

İlgili, Doğru İçerik:

IMS direktörü Murray Aitken, hastaların sağlıkları ile ilgili bilgi edinmek ve edindikleri bilgileri sosyal medyada paylaşmak için giderek sosyal medyayı aktif olarak kullandıklarını açıkladı.

İlaç Firmalarına Sosyal Medyayla İlgili İpuçları:

 •  Strateji ile başlayın: Herhangi bir sosyal medya faaliyeti için eylem planı çok önemlidir. Hedeflerinizi belirleyerek başlayın.
 •  İnsan olmak, hikayeler anlatmak: Sağlık, insanla ilgili bir konudur. Bu nedenle sosyal medyada insanlarla ilişkili hikayeler sunun. Bu çalışmalar, kişisel bloglar veya uzmanlar ile yapılan görüşmelerden oluşabilir.
 •  Tercüme edilen içerikleri göz önünde bulundurun: En başarılı ilaç şirketleri, küresel olanlardır. Eğer yeni pazarlara ulaşmayı hedefliyorsanız, yeni müşterilerinize tercüme edebileceğiniz sosyal medya içerikleri sunmayı düşünün.
 •  Düzenlemelere dikkat: İlaç şirketlerinin pazarlama faaliyetlerini kısıtlayan kriterlere sahip olduklarını unutmayın. Düzenlemelerin güncel olduğundan emin olun.
 •  İnceleme ve denetimle başlayın: Sosyal medya etkinliğiniz geliştikçe, elde ettiğiniz başarıyı ölçümleyebilmenin önemi de artar. Neyin işe yaradığını, neyin yaramadığını görmek ve gerekli değişiklikleri yapmak için mutlaka içerik analizleri yapın.

 

Submit a Comment