Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Teletıp Yaşlı İnsanları Huzurevlerinden Uzak Tutabilir mi?

Teletıp Yaşlı İnsanları Huzurevlerinden Uzak Tutabilir mi?
Can Aytı

Birçok insan yaşlı evebeynlerinin onlar yanında değilken başına bişey gelebileceğinden korkar. Hızla gelişen teletıp teknolojisi sayesinde bu korku geçmişte kalacak gibi gözüküyor.

Pennsylvania’da huzurevleri işleten, kar amacı gütmeyen bir dini kuruluş olan Lutheran SeniorLife, MobileCare Monitor adını verdikleri, yaşlı sakinlerinin takacakları bileklik şeklinde bir sağlık izleme cihazı ile bu soruna çare olmayı düşünüyor. Bileklik, hasta bakıcı yanlarında olmadığında, en ufak bir düşmeyi bile sisteme ileticek sensörlerden ve video aktarıcılarından oluşuyor. Bu şekilde hasta bakıcılar düşüş halinde hemen yardıma gelebiliyor. FDA onayı alan bu sistem, düşmeyi hissedip bakıcının mobil cihazına SMS gönderirken aynı zaman CareStation adını verdikleri bir web tabanlı arayüze de uyarı gönderiyor. LIFE

Aframe Digital tarafından üretilen MobileCare Monitor 2 yıldır kullanılıyor. Bu şekilde günlük hasta bakımından evden çıkamayan yaşlı insanların bakımına kadar kapsamlı bir tıbbi bakım olanağı sağlıyor.

İki yıldır organizasyonun huzurevine taşımak zorunda olduğu insanların sayısının %20’den %12’ye düştüğünü görüyoruz. Lutheran SeniorLife’ın LIFE programının direktörü George Brett, hizmet verdikleri 500 kişiden 40’ının MobileCare Monitor sistemine katıldıklarını böylece huzurevine gitmek zorunda kalmadıklarını söylüyor.

Yine George Brett’e göre, LIFE programının bir yaşlı için aylık ücreti 3.400 dolar buna karşılık olarak LIFE programı olmadan yaşlı bir insanı huzurevine taşıyıp aylık masraflarını karşılamak ise yaklaşık 7.500 dolara denk geliyor. Böylece Lutheran SeniorLife LIFE programına katılan insan başına daha az ücret ödeyerek daha çok insanın bu programdan yararlanabilmesini sağlıyor.

 

Submit a Comment