Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İlaç Sektöründe Bir Twitter Analizi

İlaç Sektöründe Bir Twitter Analizi
Levent Sansever

Twitter’ın ilaç sektöründe son derece önemli bir iletişim aracı olduğu artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ancak burada aklıma takılan soru Twitter’ın firmalar tarafından ne kadar etkili kullanıldığı oldu.

Digital Pharma Blog sitesi tarafından 12 şirket üzerinde 3 farklı kategoride yapılan bir araştırmanın sonuçlarını yorumlayarak bu konuya dikkat çekmek istedim. Bu kategoriler şöyle:

  1. Bir şirketin ne kadar aktif olduğunu gösteren (# yani hashtag sayısı) Driving Engagement
  2. Bir şirketin takipçi sayısını gösteren Passive Engagement
  3. Farklı birleşme göstergeleri kullanılarak oluşturulmuş genel bir skor olan E-Gage Score

Sanofi Amerika Twitter’da en aktif olan şirket olarak göze çarpıyor. Boehringer-Ingelheim en aktif 2.firma olurken Novartis ve Lilly az farkla 3.ve 4.oldular.

Twitter-graph1

 

Buna rağmen takipçiler tarafından açılan hashtag sayılarına baktığımızda çok farklı bir tabloyla karşı karşıya kalıyoruz. Pfizer bu kategoride 1.olurken Novartis 2.ve Johnson & Johnson 3.oldu. Yani bu firmaların Twitter sayfaları takipçileri tarafından düzenli olarak bu yoğunlukta takip ediliyor.

Twitter-graph2

 

Daha önce bahsettiğim E-Gage skoru ağırlık olarak %40 Re-tweetler, %40 tweetlere atılan cevaplar ve %20 favorilere ekleme seçeneklerinin ortalaması alınarak oluşturulan bir ölçüt. Bu ölçüte göre firmaların sıralamasına baktığımızdaysa Novartis’in 1.olduğunu, Roche, Sanofi ve Johnson & Johnson firmalarınınsa çok yakın oranlarla Novartis’i takip ettiğini görüyoruz.

Twitter-graph3

 

Bu bilgiler ışığında “Return On Investment” yani yapılan yatırımların geri dönüşüne bakacak olursak:

  • Düşük miktarlı  yatırımla yüksek geri dönüş alan firmalar: GSK, Johnson&Johnson, Roche, Abbott ve Lilly
  • Yüksek miktarlı yatırımla yüksek geri dönüş alan firmalar: Boehringer, Novartis, SanofiUS
  • Düşük miktarlı yatırımla az geri dönüş alan firmalar: Pfizer, Astrazeneca , Merck ,BMS
  • Yüksek miktarlı yatırımla az geri dönüş alan firmalar: Hiçbiri

Doğru iletişim stratejileri sosyal medyayla buluştuğunda çok az miktardaki yatırımla yüksek geri dönüşler almak, istenilen kitleye ulaşmak, herhangi bir mesajı kolaylıkla yaymak mümkün. Dünya üzerindeki genç nüfusun %98’inin sosyal medyayı kullandığını ve yatırım-geri dönüş değerlerini göz önüne alırsak sosyal medyanın yatırım yapılacak en önemli alan olduğu açıktır. Siz de geç olmadan doğru bir şekilde sosyal medyada iletişim planınızı oluştururak daha çok hastaya ulaşabilir, insanların hayatlarına dokunmaya başlayabilirsiniz.

Submit a Comment