Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Lilly Diabetes ve Disney İşbirliği

Lilly Diabetes ve Disney İşbirliği
Levent Sansever

Bir ilaç firması olan Lilly ve bir eğlence firması olan Disney 2011 yılından bu yana bir işbirliğine girmiş bulunmakta. Konuysa diyabet yani çağımızın en büyük sorunlarından biri. Bu konuda şimdiye kadar pek çok kitap serisi çıkartan işbirliği, 2014 yılıyla birlikte bu projeyi dijital dünyaya da aktarmayı planlıyor. Önceleri sadece doktorlardan temin edilebilen kitapların dijitalleştirilmesi fikri Lilly Diabetes’in tip-1 diyabet  hastalığına sahip çocukların ebeveynleriyle yapılan toplantının sonucu olarak ortaya çıkmış.

Bu stratejinin neden başarılı olduğuna gelin göz atalım:

  • Hasta merkezli: Lilly Diabetes, hasta birliğiyle görüşerek bu hizmeti en iyi şekilde nasıl sunabilecekleri hakkında daha fazla fikir edindi. Bu yaklaşım hem güçlü bir marka-hasta ilişkisi kurmalarını hem de toplumun nabzını tutmalarını sağladı. Basit bir örnek verecek olursak firma, dağıtım stratejisinin aslında yeterince etkili olmadığını öğrenip bunu değiştirme imkanına sahip oldu. Kitapların dağıtımı çocuk endokrinolojistleri üzerinden ücretsiz olarak yapılmaktaydı. Ancak firma, ailelerin tedavi için pediyatristlerle ve yetişkin doktorlarıyla daha sık görüştüklerini öğrendi ve dağıtım stratejisini yeniden şekillendirdi.Disney-Diabetes-Site-640x328
  • Dijital erişim olanağı: Kitapları dijitalleştirme, içeriğe erişme konusundaki engelleri kaldırmak ve dağıtımı hızlandırmak açısından önemli bir ilerlemedir. Bu da Lilly Diabetes’in kitlesiyle daha fazla içeriği daha kısa sürede ve daha az eforla paylaşabilmesi anlamına gelir. Kitaplar şu anda bilgisayarlar, tabletler ve telefonlar için ulaşılabilir durumda.
  • Doğru partner seçimi: Lilly Diabetes bu işe girişirken kendisine çocukların ve ebeveynlerin güvenini kazanmış ve dünyaca bilinen bir partner seçti; Disney.  Güvenilirliğin sağlık sektöründeki önemini düşünecek olursak bu çok büyük bir artıdır. Bu birlikteliğin oluşturduğu internet sitesi orijinal içerikleri, kullanıcıların oluşturdukları içerikleri, çeşitli tavsiyeleri, makaleleri ve bunun gibi birçok iletiyi içinde barındırıyor. Stratejiyi tamamlayan önemli adımlardan bir tanesi de budur.

Lilly Diabetes’in kullandığı strateji kitle geri dönüşlerine önem veren, yaratıcı anlatım yolları kullanan ve ulaşılan kitleye özel iletişim kanalları sunan, hem firmaya hem de hastalara karşılıklı fayda sağlayan ve hızla gelişen başarılı bir stratejidir.

Submit a Comment