Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

iWatch için Apple ve Nike Ortaklığı

iWatch için Apple ve Nike Ortaklığı
Yasemin Şahan

İki Amerikan devi Apple ve Nike, iWatch tasarımı için güçlerini birleştirdi. Mashable sitesine göre, akıllı saat tasarımı için dijital tecrübelerini birleştiren bu iki şirketten Nike’ın geçtiğimiz hafta, FuelBand’ın ürün geliştirmesini durdurduğuna dair haberlerin ardından işten çıkarmaların da olacağı bilgisi yayılmıştı. Şirket daha önce, giyilebilir teknoloji pazarında yer edinmiş 2 çevrimiçi bileklik segmanının üretimini durdurmuştu. Oysa Amerikan ajansı Canalys’e göre, sektör pozitif bir perspektife sahip. 2014 yılında, çevrimiçi saat ve bileklik gamında yaklaşık 17 milyon adet satış gerçekleşmişti.

Ancak bu haberler, Nike’ın bu sektörden tamamen elini ayağını çektiği anlamına gelmiyor. Nike’ın basın sözcüsü Kejuan Wilkins bir yandan FuelBand’ı iyileştirme çalışmaları sürerken, diğer yandan Apple ile beraber sporculara olası en iyi çözümleri sunmak amacıyla yeni teknolojiler için işbirliği yapacaklarını duyurdu.

iwatch and nike

iWatch üretimine katkıda bulunacak olan Nike; gün içerisinde atılan adım sayısı, sportif aktivitelerde yakılan kalori miktarları gibi fiziki verileri algılayabilen FuelBand, geliştirilmiş teknolojisini Apple’a transfer edecek.

Bununla beraber, sağlık sektörü için önemli bir yenilik olan iWatch’ın piyasaya giriş tarihi birkaç defa ertelenmişti. Apple; bu akıllı saatin ürün geliştirmesi için ocak ayında kan testi uzmanları, şubatta ise uyku analizi uzmanları ile çalışmıştı. Nike’dan FuelBand yaratıcısı Jay Blahnik, 2013 yazında Apple için çalışmıştı. Son olarak, çevrimiçi medikal cihaz ve giyilebilir teknoloji alanında deneyime sahip Divya Nag da iWatch’ın teknolojisine katkıda bulunan isimlerden. Küresel dijital sağlık sektöründe daha da ses getirecek olan Apple, iPhone ve iPad’de bulunan iOS 8 güncelleştirme yazılımı ile HealthBook mobil aplikasyonu; kan basıncı, solunum ve kalp ritmi gibi birçok tıbbi veri analizinde kullanıcıya günlük hayatta kolaylık sağlayacak.

Diğer yandan, Apple ve Nike’ın bu ortak inovasyon girişimleri; dijital sağlık ve giyilebilir teknoloji sektörünü bir adım daha ileri götüreceğini söyleyebiliriz.

Submit a Comment