Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kenya Halkı Psikiyatrik ve Psikolojik Destek İçin Mobil Uygulamalara Yöneldi

Kenya Halkı Psikiyatrik ve Psikolojik Destek İçin Mobil Uygulamalara Yöneldi
Kubilay Han Uluerim

Nakuru, Kenya’da yöre halkı tarafından yönetilen Psychiatric Disability Organization (PDO), ABD’den TrustCircle ile ortaklaşarak halkın kullanabileceği bir ruh sağlığı mobil uygulamasını hizmete sundu. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar psikiyatri hizmetlerine veya psikolojik desteğe anonim olarak erişip yardım alabiliyorlar.

“Bu benim hayatımın en gururlu günü. Psikolojik destek ve psikiyatrik hizmetler artık zenginlere özel olmayacak. Aksine bu hizmetleri ihtiyaç sahibi Kenya halkının ellerine bırakacağız.” 

– PDO Kurucusu ve CEO’su Iregi Mwenja

Resmi verilere göre Kenya’da birçoğu Nairobi’de görev yapmak üzere 88 psikiyatrist var ve kırsal kesimlerde 5 milyon kişiye 1 psikiyatr düşüyor. Bu rakam özellikle uluslararası kabul edilen 10.000 kişiye 1 psikiyatr oranıyla karşılaştırıldığında oldukça yetersiz kalıyor. Sağlık Bakanlığı, 2015-2030 Kenya Ruh Sağlığı Planı’nı devreye sokarken her dört Kenyalı’dan birinin yaşamı boyunca ruh sağlığı problemleriyle başa çıkacağını duyurmuştu ve hastanelerdeki vatandaşların %40’nın, taburcu olanların ise %25’inin halihazırda ruh sağlığıyla ilgili sıkıntıları olduğu vurgulanmıştı.

trustcircle_3

Önümüzdeki 3 yıl içinde PDO bu uygulamayı ruh sağlığı problemleri olan 12 milyon Kenyalı’ya ulaştırmaya çalışacak. Ek olarak TrustCircle’ın uzaktan yardım almaya izin vermesi neticesinde insanların hastaneye sıkça gitmesine gerek kalmayacağı ve hastaların sağlık hizmeti anlayışının değişeceği öngörülüyor.

Submit a Comment