Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kinect’le “Living Cell” Deneyimi

Kinect’le “Living Cell” Deneyimi
Buğrahan Ceylan

Bir hücrenin içine girerek, organellerin nasıl çalıştığını, farklı durumlara nasıl tepkiler verdiğini görmek oldukça ilgin bir tecrübe olurdu. Eriba Enstitü’sü için yapılan bir çalışmada, tasarım ajansı Clever Franke “Living Cell” ismini verdikleri interaktif bir görsel hücre düzeneği sayesinde artık bu tecrübeyi edinmek mümkün.
Görsel olarak bir hücrenin içindeki tüm parçaları görebilmenize, ve büyüklüğü ile hücrenin için girmenize olanak sağlayan görsel tasarım, hücrenin yaşamsal süreçlerine etki edebilmenize de olanak sağlıyor.

Ziyaretçiler hücre yansımasının içine adım atıyor ve Kinect sayesinde düşük bir maliyetle oluşturulan sensör teknolojisini kullanarak hareketler analiz edilebiliyor. Herhangi bir etkileşim olmadan görsel hücrenin yaşam süresi 1 saat. Eğer ziyaretçi, herhangi bir etkileşimde bulunmassa 1 saat sonra hücre ölüyor ve tekrar doğuyor. Fakat ziyaretçi, bu tasarımın içinde tamamen serbest; organellerin çalışmasına müdahale edebiliyor hatta glükoz ya da nikotin gibi farklı etkenleri dahil ederek, hücrenin nasıl tepki verdiğini gözlemleyebiliyor. Böyle bir sistemin kurulması belki de yakın bir gelecekte tıp eğitiminin çok daha pratik ve yeni yöntemlerle verileceğinin bir işareti aynı zamanda.
Dizayn edilen ve interaktif bir şekilde çalışan bu hücre tasarımının nasıl olduğunu merak ediyorsanız aşağıda videoyu izleyebilirsiniz.

Living cell – interactive installation – Short docu from CLEVER FRANKE on Vimeo.

Submit a Comment