Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kronik Rahatsızlıklarınız Hava Durumuna Nasıl Tepki Veriyor?

Kronik Rahatsızlıklarınız Hava Durumuna Nasıl Tepki Veriyor?
Kubilay Han Uluerim

Manchester Üniversitesi (UoM) araştırmacıları kronik hastalıklara sahip binlerce insanın havaya nasıl tepki verdiklerini kaydetmek için Cloudy with a Chance of Pain adlı bir uygulamayı kullandıkları araştırmayı tamamladıklarını açıkladılar.

Yapılan duyuruya göre Birleşik Krallık’ta 8000’den fazla kişi Cloudy with a Chance of Pain uygulamasını indirmiş ve Ocak’tan beri 1 milyondan fazla veri girilmiş. Şimdi ise Manchester bilim adamları hava verileri ve acı/ağrı kayıtları arasında bir bağlantı kurmak için halkın yardımını istiyor.

Manchester Üniversitesi’nin Birleşik Krallık romatizma araştırmaları epidemiyoloji merkezi müdürü ve Salford Royal NHS Foundation Trust’ın danışman romatoloğu Will Dixon bu deneyin fikir babası. Kendisi “bu proje tamamiyle insanları bilimsel çalışmaya dahil etmekle ilgili” diyor.

bubu

UoM’ye göre isteyen herkes web sitesini ziyaret edip semptom olarak gösterilen verileri ve hava durumunu inceleyerek araştırmaya katılabilir. Katılımcı kişiler Yaratıcı Araştırma Bürosu (Office of Creative Research) tarafından geliştirilmiş grafikleri kullanarak acı şiddeti ve barometrik basınç hakkında raporlanmış semptomları inceleyebilir, buldukları olası bağlantılarla ilgili hipotezlerini sisteme girebilirler.

Açıklanana göre araştırma ekibinin ellerine geçen öneriler değerlendirildikten sonra araştırma sonucunu belirlemek için kullanılabilir. Ek olarak ekibin zaman zaman bu önerileri web sitesinde ve sosyal medyada paylaşacağı belirtiliyor.

2016 yılı boyunca devam edecek araştırma için uMotif uygulaması kullanılarak kişilerin nasıl hissettiği kaydedilecek, GPS sayesinde hava verileri toplanacak. Proje Ocak 2017 tarihinde bittiğinde UoM araştırma ekibi resmi bir analiz yaparak acıyla alakalı hava durumu haberleri verecek. Bu sayede kişilerin haftalık faaliyetlerini ayarlaması kolaylaşacak.

Submit a Comment