Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mary Lou Jepsen, Taşınabilir ve Giyilebilir MR Makinesi İçin Kolları Sıvadı

Mary Lou Jepsen, Taşınabilir ve Giyilebilir MR Makinesi İçin Kolları Sıvadı
Kubilay Han Uluerim

Xconomy‘de yayınlanan bir habere göre, Silikon Vadisi’nin ünlü isimlerinden Oculus ve Facebook Mühendislik Yönetici Müdürü Mary Lou Jepsen, sene sonunda bağlı olduğu şirketlerden ayrılıp, Open Water’a katılarak beyin dalgaları üzerine çalışacağını duyurdu.

Oldukça etkileyici bir özgeçmişe sahip olan Jepsen, teknolojinin gerçek yenilikçi ve girişimcilerinden biri. Yaptığı açıklamaya göre, kendisi giyilebilir bir MR cihazı geliştirmeyi düşünüyor.

MR teknolojisini geliştirmek Jepsen için yeni bir düşünce değil. Zira kendisi “Bu,10 yıldan fazladır gerçekleştirmeyi düşündüğüm büyük bir fikir. MIT’ye ve Google’a girme sebebim bu. Fakat, Google benden daha önemli şeylerle ilgilenmemi istedi. 2005’ten beri bunu düşünüyorum ve kısa sürede bu işi nasıl başaracağımı biliyorum.” diyerek hayalindeki teknolojiden bahsediyor.

1995 yılında beyin kanseri teşhisi konulan ve başından tümör alınan Jepsen, anlayacağınız gibi MR konusunda yeterince deneyimli. Belki de, kaliteden taviz vermeden daha küçük, ucuz ve giyilebilir bir MR makinesi yapma fikri Jepsen’in aklına bir taramadan sonra gelmiştir.

Geliştirilecek bu teknolojinin kalp krizi sonrası iletişim kabiliyetini yitirenler için bir umut olabileceği söyleniyor. Bunun dışında, insanların beyin dalgalarını bilgisayarlara aktararak hayal ettikleri şeyleri görselleştirmesi ve hayvanlarla iletişim kurmak gibi fikirlerin üzerinde de duruluyor. “Bu konu hakkında çok az şey biliyoruz. Yunuslar çok zeki canlılar. Belki bir gün iletişim kurabiliriz.” diyor Jepsen.

 

Submit a Comment