Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mobil Teknoloji, Sağlık Sektörünü Yeniden Şekillendiriyor

Mobil Teknoloji, Sağlık Sektörünü Yeniden Şekillendiriyor
Ceren Gülpınar

Akıllı telefonlar yalnızca en iyi arkadaşınız değil. Aynı zamanda kişisel antrenörünüz, koçunuz, tıbbi laboratuvarınız, hatta neredeyse doktorunuz haline geldi. Dijital Sağlık, artık teknoloji sektörünün en önemli anahtar konularından biri. Sağlık sorunları ve temel sorunlarla ilgili çözüm yolları bulmak isteyen sektörün en büyük şirketleri, uygulamalar üzerindeki startup çalışmalarını hızlandırdı. Kan basıncı, kan şekeri ve diğer vücut fonksiyonlarını ölçümleyebilen ve özellikleri ihtiyaçlara göre değişen uygulamalar, talepler doğrultusunda çeşitlilik göstermektedir. Apple, Google, Samsung gibi teknoloji devi şirketler de bu pazarda üzerilerine düşeni yapmaktan geri kalmayıp, medikal ve sağlık hizmetlerinin entegresini sağlayacak olan platformların lansmanını yapıyorlar.

Compass Intelligence analisti, Gerry Purdy: “Telefonlar ve giyilebilir cihazlarımızdan, doktora gitmeden bilgi toplamak, geçmişte yapamadıklarımızdan biriydi. Ancak her türlü bilgiye oturduğumuz yerlerden ulaşabileceğimiz bir noktaya geldik.” dedi.

“Mobil elektrokardiyogram ile kalp hızınızı öğrenebilme lüksüne sahibiz, üstelik uygulama maliyetleri de her geçen gün düşüyor ve uygulamalar toplumlar tarafından hızlıca benimseniyor.” diyerek sözlerine devam etti.

Rock Health tarafından yayınlanan haberdeki tahminlere göre, 143 dijital sağlık şirketi 2014’ün ilk 6 ayında, geçtiğimiz yılın en yüksek rakamını 2.3 milyar dolarlık artışla yükseltti.

Deloitte Küresel Danışmanlık Şirketi tarafından yapılan bir analize göre, akıllı gözlük, fitness bantları ve saatler 2014 yılında 10 milyon adet satılacak iken, 3 milyar dolarlık üretim hacmine sahip olacak 170 milyon cihazın da 2017 yılına kadar satılması bekleniyor.

Hastalar Kontrolü Ele Geçiriyor:

Startup California hekimleri, özel sağlık danışmanlarına uyarlanan, giyilebilir teknoloji ürünleri yardımıyla çeşitli sağlık göstergelerini izlemeye olanak tanıyan devrim niteliğinde bir sistem başlattı. Şirket, fitness ve diğer izleme aygıtlarını kullanarak, diyabet ve hipertansiyon gibi önlenebilir hastalıkların takibini sağlamayı hedefliyor.

Mobil hizmet, sağlık ofislerini kapatır mı?

Boston merkezli, kar amacı gütmeyen sağlık merkezi kurucusu ve direktörü Joseph Kvedar, sağlıkla ilişkili mobil teknolojilerin, kendi sağlık bakımlarını yapan insanların sayısını artıracağını, böylelikle de sağlık sistemleri üzerindeki etkilerin azalacağını söyledi. Amaçlarından birinin sağlık ofislerini kaldırmak olduğunu ekledi. “Ofis ziyaretleri vakit alan ve insanı yoran bir şey. Ancak sağlık hizmetlerinden sürekli olarak faydalanmak da gerekmekte. Bu yüzden mobil teknolojilerle, daha önce asla yapamayacağınız gelişmelerden faydalanmak artık mümkün.” diyerek sözlerine devam etti.

Sağlık platformları hastalarla ilgili bilgilere ulaşmak için karışık bir kayıt sistemi içermektedir. Ancak mobil sağlık piyasasının büyümesiyle bu durum da değişiyor. Çünkü insanlar akıllı telefonlarına bağımlılar. Doktorlar da uygulamalarla sağlıklarını koruma altına alan hasta sayısındaki artışla, teknolojiden korkmamak gerektiğini savunuyorlar.

Submit a Comment