Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sosyal Medya Bağımlılığının Riskleri

Sosyal Medya Bağımlılığının Riskleri
Ceren Gülpınar

Birçoğumuz, günlük hayatlarımızda sosyal medyayı yoğun bir şekilde kullanıyoruz. Sosyal medya bağımlılığının yaygınlaşmasının, getirmiş olduğu riskler üzerine sorulan pek çok soru bulunmaktadır. İnternet bağımlılığı, 1996 yılında ilk kez psikiyatrik bozukluk olarak öne sürülmüştür ve kısa bir süre sonra internet kullanımı hayatlarımızda hızla artmıştır.

1996’dan beri, uzmanlar sosyal medya kullanıcılarının en az %1’inin tedaviye ihtiyaç duyduklarını tahmin ediyorlar.

National Institutes of Health‘in iki yıl önce gerçekleştirdiği araştırmaya göre, internet bağımlılık bozukluğu, nörolojik komplikasyonlara, psikolojik bozukluklara ve sosyal problemlere sebep olmaktadır. Sosyal medya, insan ilişkilerini, dostlukları ya da çalışma ortamını bir anda berbat edebilir. İnternet bağımlılığı, henüz hala psikiyatrik bozukluk olarak kayıtlara geçmemiştir. İnternet oyun bağımlılığı ise, ilk kez geçtiğimiz yıl mayıs ayında psikiyatrik bozukluk olarak kayıtlara geçmiştir.

Uzmanlar tarafından söylenilenlere göre, internet bağımlılığı kaygıyla bir arada olduğunda, depresyon, alkol ya da uyuşturucu gibi diğer bağımlılıklara da sebebiyet verebilmektedir. Özellikle de sosyal medya alışkanlıklarının, durumun daha da kötüye gitmesine sebep olabileceği uzmanlar tarafından düşünülüyor.

Sağlık yetkilileri, internet bağımlılığının alt tiplerinden olan sosyal medya bağımlılığı gibi durumların, klinik tanımlarının yapılması ve tedavi önerilerinin sunulması için, yeterince incelenmediğini söylese de, geleneksel tedavilerin, sorunun çözümü için şimdilik yeterli olacağı düşünülüyor.

Submit a Comment