Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

“Non-İnvaziv” Teknoloji Kan Şekeri Takibini Kolaylaştıracak

“Non-İnvaziv” Teknoloji Kan Şekeri Takibini Kolaylaştıracak
Berk Geyik

 

Apple, Google ve Samsung şirketleri diyabet hastaları için kan şekeri değerlerini ölçümleyen giyilebilir bir cihaz tasarlıyor.

Giyilebilir bu cihaz sayesinde, sensörler aracılığıyla non-invaziv (herhangi bir kan alma işlemi olmaksızın) kan şekeri tespit edilebilecek.

Google geçtiğimiz hafta bu konuyla ilgili bir konferans düzenledi. Konferansta Android’in geliştirmeye çalıştığı giyilebilir teknolojisiyle “G-Wear” adıyla bir platform kurulduğu duyuruldu. Apple da bu konuya el atarak iWatch konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

telcare

Samsung ise kan şekeri takibi konusunda “trafik ışığı sistemi” olarak adlandırdığı bir uygulama üzerinde çalışmaktadır. Bu uygulamayla insanların kan şekerlerinin seviyesi yükseldiğinde, uygulama kullanıcılara sinyal vererek uyaracaktır.

Aslında bu üç şirketinde yapmak istedikleri sağlık kontrolünü gelişen teknolojiyle entegre edebilmektir. Ancak uzmanlar, sensörler aracılığıyla non-invaziv (kansız) bir şekilde kan şekeri ölçümlemesi yapacak cihazlara karşı temkinli yaklaşmaktadır. Onlara göre, kan şekeri ölçümü kan değerlerine bakılarak yapılmalıdır.

 

 

 

Submit a Comment