Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

‘’Canlı Tweet’’ Kampanya Tasarımının Anahtarı

‘’Canlı Tweet’’ Kampanya Tasarımının Anahtarı
Yasemin Şahan

Sosyal medya hayatımızın bir parçası olmuş durumda, geleneksel medya kanallarında sıkça hashtag’ler, link’ler görür olduk. Dijital ve geleneksel kanallarda kampanya tasarlanırken tüm iletiler optimize ediliyor, böylelikle hedef kitle için maksimum görünürlük sağlanmaya çalışılıyor.

Coca Cola’nın da bir reklam kampanyasında dijital ve geleneksel mecrayı bir araya getirmek için kullandığı Canlı Tweet (Live Tweet); reklam kampanyası devam ederken Twitter kullanıcılarının iletilerine belirlenen hashtag’i ekleyerek katılımıdır. Zamanın çok kıymetli olduğu bilişim ve ekran çağında, viral gücü yadsınamaz olan Twitter bu hızlı mekanizmaya 140 karakterlik limiti ile ayak uydurmamızı sağlar.

Bir etkinlik veya kampanya tasarlıyorsunuz; dijital ayağında hedef kitlenizi genişletmek, potansiyel sponsor ve partnerler ile iletişime geçmek için Twitter size hashtag uygulamasıyla yardım ediyor. Bu kanalı daha stratejik kullanmak için size 12 önerimiz var:

 1. Hashtag Seçimi: Öncelikle kısa olmasına özen göstermeliyiz zira Twitter’ın 140 karakter limiti nedeniyle içeriğin açıklayıcı olması sağlanmalıdır. Hashtag’ler genellikle tweet’in en sonuna yerleştirilir ve etkinlik ile ilgili arama yapıldığında iletisine belirlenen hashtag’i ekleyen her kullanıcı kampanyaya katılmış ve görünür olacaktır. Kampanyaya fiziksel bir katılım olmadan, dijital ağlar sayesinde düşüncelerimizi rahatça paylaşabilir ve önemli bir olayın altını çizebiliriz.
 2. Odaklanma: Tasarlanan kampanyayla ilgili paylaşılacak iletiler net ve anlaşılır olmalıdır fakat unutmamalıyız ki, sosyal ağlarda var olmanın en önemli anahtarı etkileşimli bir makenizmaya adapte olabilmektir. Hedef kitle odaklı iletişim kurulmalı, kullanıcıların ilgisini çekecek, üzerinde konuşmak için onları cezbedecek hiçbir fırsat kaçırılmamalıdır.
 3. Hedef Kitleyi Tanıma: Hedef kitle oluşturulurken, bu kitlenin ilgi alanları da bilinmelidir. Kullanıcı, paylaştığınız iletinin onun ilgilendiği konu ile alakalı olup olmadığına dikkat edecektir. Bu nedenle, takipçinizin ileti hakkındaki yorumlarını takip etmekten kaçınmayın.
 4. Öngörebilme: Tasarlanan etkinlikle ilgili kişiler, katılımcılar, vb. önceden Twitter’da bulunup ilgili konu hakkında yorumlarına bakılabilir. Bu kişiler ve konu hakkında görüşleriyle beraber metion’lanabilir. Böylelikle, etkinlik öncesi bir ön çalışma yapılmış olur ve takipçilerin etkinliğin katılımcılarıyla etkileşime geçmeleri sağlanabilir.
 5. Optimizasyon: Paylaşılan Tweet’in daha görünür olabilmesi için multimedya kullanılmalıdır; iletiye eklenecek bir fotoğraf, link veya video görünürlük şansını arttıracaktır.
 6. Eski Tweet’lerin Kullanılması: Etkinlik veya kampanya ile ilgili hedef kitlenin ilgisini çeken belirli bir iletiniz varsa, bu tweet’i tekrar kullanmakta çekinmeyin zira bu durum içeriğin etkinliğini arttıracaktır.
 7. Takip: Tasarladığınız etkinliğe Canlı Tweet’le dahil olan aktif katılımcıları takip etmeniz hem ilgi alanını tespit ettiğiniz hedef kitlenin de sizi takip etmesini sağlar hem de Twitter hesabınızın etkileşimini ve bilinirliğini arttırır.
 8. Dinleme: Retweet edilen veya sohbet oluşturulan bir ileti hedef kitlenin ilgi alanındadır demek doğru olur ve bu tip iletiler gözden geçirilmelidir. İlgili ileti altında açılan sohbete dahil olunmalı, gerektiğinde cevap verilmelidir. Buradan edinilecek bilgiler, etkinlik çerçevesinde oluşturulan projenin daha verimli olmasını sağlar.
 9. Farklı Fikirlere Açık Olma: İletilerinizde vermek istediğiniz mesajların daha tamamlayıcı olmasını ve yeni açılımlar yaratabilmesini istiyorsanız başka güvenilir hesapların Tweet’lerini paylaşmaya çekinmeyin.  Bu durum, takipçilerinizin gözünde bilgi çeşitliliğine vurgu yapar ve daha pozitif bir marka veya hizmet anlayışı yaratır.
 10. Canlı Tweet’lerin Takibi: Başlangıçta, bir Twitter hesabının takipçi kazanması ve etkileşimi arttırması için benimseyebileceği prensip; takipçilerini takip etmek ve böylelikle yeni rantlar açmak olabilir. Diğer yandan, bu yöntem istenmeyen iletilerin anasayfanızda sıralanmasına da neden olur. Bu nedenle, tasarlanan kampanya ile ilgili paylaşılan Canlı Tweet’lerin favorilere alınıp takip edilmesi stratejik olacaktır.
 11. Teşekkür İletileri: Canlı Tweet’lerin takibi sonucu övgü içerikli iletilere teşekkür Tweet’i almak Twitter’da sıkça görebileceğimiz bir durumdur, takipçilerin mesajlarına gereken şekilde cevap vermek etkileşim açısından önemlidir.
 12. Teknik Problemlerin Minimuma İndirilmesi: Sosyal ağlar sürekli canlı ve dinamik kanallardır. Her an, markanız veya hizmetiniz hakkında bir ileti, görsel veya video yayınlanabilir. Bu durumda teknik açıdan  tedbirli olmak önem arz eder. Çünkü gerekli bir iletiyi teknik problemler nedeniyle yayınlayamayacak olursanız, bu marka veya hizmet imajına negatif etki edebilir.

Aşağıdaki görsel; sosyal mecralarda paylaşacağınız iletilerde stratejik içerik oluşturulurken dikkat edilmesi gereken hususları pratik bir şekilde belirtmiştir.

PerfectPost-V5-Infographic

 

Submit a Comment