Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Novartis Deney Verilerini ideaPoint Üzerinden Ulaşılabilir Hale Getiriyor

Novartis Deney Verilerini ideaPoint Üzerinden Ulaşılabilir Hale Getiriyor
Alperen Sözen

shutterstock_159488225Novartis, klinik deneylerinin hasta düzeyi verilerine kontrollü ulaşım veren son firma. Veri ulaşımına kolaylık sağlanmasıyla pek çok araştırmacının yeni çalışmalarına destek verilebilecek.

Araştırmacılar artık Avrupa Birliği ve ABD içerisinde şirketin yeni onaylanmış ilaçlarının hasta düzeyindeki verilerine ulaşmak için başvuru yapabilecekler. Başvurular ideaPoint portalı üzerinden gerçekleşecek.

Şubat ayında Boehringer Ingelheim, GSK, Sanofi ve ViiV Healthcare’in klinik deneylerden anonim hasta düzeyi verilerini araştırmacılara çevrimiçi bir başvuru üzerinden sağlayacakları konuşuluyordu. Bu çevrimiçi portalın ideaPoint olduğu açıklandı. ideaPoint ABD, Quincy’de merkezi olan  girişimci-yazılım uzmanı bir firma. ideaPoint portalıyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Verilere ulaşım bağımsız bir değerlendirme paneli tarafından gözlemlenecek. Ayrıca verilere ulaşmada çalışmaya sponsor olan firmaların listelenmesi ve bu firmaların çalışmayla ilişkileri de önemli olacak.

Novartis’e göre veri paylaşımı, en önemli ilaçların tüketiciler tarafından kolay anlaşılabilir olmasına çalışan  Clinical Study Report(CSR)’u geliştirmeye yardımcı olacak.

Şirket CSR içinde yer alan projelerinin tüketicilere yönelik özetini yayınladı. Özete Novartis’in sitesinden ulaşabiliyoruz. Novartis kendi açıklamalarına göre bir yıl içerisinde tamamlanmış klinik deneylerinin tüketici özetini çıkaran ve yayınlayan ilk firma olmuş durumda.

novartisklinik

Şirket yenilikçi ilaçlarının klinik deneylerin raporlarını negatif ya da pozitif sonuç farkı gözetmeden yayınlayacak. Bu raporlar aynı zamanda deney tasarımlarını ve anahtar etkinlikler ile güvenlik verilerini de içerecek.

Bugüne kadar Novartis 2,720 deneyini ClinicalTrials üzerinden kaydettirdi ve 559 deney sonucunu da 1,777 klinik çalışma özetleriyle yayınladı.

Hasta haklarına gelince, Novartis Küresel İş Geliştime Başkanı Tim Wright “Novartis, klinik veri şeffaflığı ve araştırmacıların veriye ulaşımı konusunda liderliğini ileri taşımak için eyleme geçti.” açıklamasını yaptı ve devam etti “Hasta haklarının ve gizliliğinin en üst seviyede önemli olduğuna ve böyle verilerin hasta izni olmadan dağıtılmaması gerektiğine inanıyoruz.”.

Submit a Comment